Jövő tavaszig nincs több fűnyírás
A hagyomány szerint Szent Mihály-nap után harapófogóval sem lehet kihúzni a füvet, aki pedig nem veszi figyelembe, hogy itt az ősz, és még mindig nyári ruhában jár, attól nem szabad tanácsot kérni.
A hagyomány szerint Szent Mihály-nap után harapófogóval sem lehet kihúzni a füvet, aki pedig nem veszi figyelembe, hogy itt az ősz, és még mindig nyári ruhában jár, attól nem szabad tanácsot kérni.
A hét legjelesebb napja, a hónapadó szent napja, szeptember 29., Mihály napja, Szent Mihály arkangyal, főangyal ünnepe. A hagyomány szerint ő a mennyi seregek fejedelme, az egyház oltalmazója, a küzdelmek pártfogója, patrónusa a pogányok ellen a hitért harcoló keresztény katonáknak - írja a Híradó.
Ettől a naptól hidegebbre fordul az idő: azt mondják: Szent Mihály öltöztet, Szent György vetkőztet. Úgy tartották, aki nem vette figyelembe, hogy itt az ősz, és még mindig nyári ruhában jár, attól nem szabad tanácsot kérni. A juhászok úgy tartották, ha Mihály éjszakáján összefekszik a birka, akkor nagy tél lesz, ha pedig szét, akkor enyhe.
Az idő hidegebbre fordul, a bánátiak szerint megszakad a fű gyökere. Úgy is mondják, hogy „Szent Mihály nap után harapófogóval sem lehet kihúzni a füvet". A palicsiak szerint a hal a víz fenekére húzódik, nincs többé halfogás. A Szent Györgykor kihajtott állatokat eddig a napig tartották a legelőn, ezt követően elszámoltatták a pásztorokat.
Ezt a napot Borszűrő Szent Mihály napjának is nevezték, mert a korai szüretelésű szőlőből már ekkor szűrni lehetett a bor, és megkezdődött a pálinkafőzés egész tavaszig tartó ideje is, amikor a falvak pálinkaszagúak. Az asszonyok ezen a napon nem végezhettek nagymosást, mert úgy gondolták kisebesedhet a kezük. Aki például e napon mángorolt, úgy tartották, annak a háza felett zengeni fog az ég.
A fűnyírót is el lehet tenni: mert szeptember 29. után már nem nő a fű, mondják is: „Szent Mihály nap után harapófogóval sem lehetne kihúzni a füvet.” Egyházasbáston azt mondják, Szent Mihály fehér lovon jön, behozza a deret.
hirado.hu (Címlap: Fotó: MTI)