Megvan a megállapodás az ukrajnai tűzszünetről
Tűzszünetben állapodtak meg a kelet-ukrajnai válság rendezését célzó francia-német-orosz-ukrán csúcstalálkozón.
Vasárnap nulla órától feltétel nélküli, általános fegyvernyugvás lép életbe – áll egyebek között abban a dokumentumban, amelyet a még szerdán kora este megkezdett, 16 órán át tartó, intenzív és feszült tárgyalás után véglegesített Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia, Vlagyimir Putyin orosz és Pepo Porosenko ukrán elnök. A politikusok elfogadtak egy olyan nyilatkozatot is, amelyben kiállnak Ukrajna területi egysége és szuverenitása mellett.
Vlagyimir Putyin orosz elnök (balra), Pepo Porosenko ukrán elnök, Angela Merkel német kancellár, és Francois Hollande francia elnök Minszkben tárgyalt az ukrán fegyverszünepől
Fotó: Reuters
A csúcson megszületett fő dokumentum a címe szerint a még tavaly szeptemberben ugyancsak Minszkben elfogadott rendezési megállapodások teljesítését szolgáló intézkedéscsomagot foglal magában.
A tűzszüneten kívül arról is rendelkezik, hogy a válságövezetben egymással szemben álló erők a frontvonalról visszavonják a nehézfegyvereket úgy, hogy egy 50-70 kilométer széles biztonsági övezet alakuljon ki.
Az ukrán hadsereg egyik páncélozott csapatszállító járműve a kelet-ukrajnai Kramatorszk városában járőrözik
Fotó: REUTERS/Gleb Garanich
Reuters
Arról is egyezség született, hogy életbe léptetik a donyecki és luhanszki területek különleges státuszáról már korábban meghozott törvényt, és Vlagyimir Putyin beszámolója szerint humanitárius, gazdasági, valamint határkérdésekben is egyetértésre jutottak, bár a tárgyalások alatt kiszivárgott hírek szerint az egyik komoly vitapont éppen az orosz-ukrán határnak a szakadár területeknél húzódó szakaszának ellenőrzése volt.
Pepo Porosenko ukrán elnök és Angela Merkel megkönnyebbülten távoztak a megbeszélésről
Fotó: Reuters
Azt, hogy az alku nehezen született meg, és még igencsak törékeny, nemcsak a maratoni tárgyalások jelzik, hanem az is, hogy közben többször is a kudarc veszélyére utaló értesülések láttak napvilágot. Szerda reggel például Porosenko egy időre kijött az ülésteremből, és azt mondta, hogy az oroszok Kijev számára elfogadhatatlan feltételeket támasztanak. Igaz, részletekbe nem bocsátkozott, és a helyszíni jelentések szerint valakivel beszélt telefonon, majd visszatért a tanácskozásra.
Egy ideig az ugyancsak az ukrán válság megoldásán dolgozó, hivatalosan az EBESZ, Kijev és Moszkva képviselőiből álló, de a kelet-ukrajnai lázadók küldötteivel kiegészülve ülésező összekötőcsoport tanácskozásáról is arról érkeztek hírek, hogy szakadárok nem írják alá a négy vezető politikus által egyeztetett okmányt. Ők állítólag azt követelték, hogy az ukrán erők hagyják el a térségben spatégiai fontosságúnak tartott vasúti csomópontot, Debalcevét, ahol az elmúlt napokban a legsúlyosabb harcokat vívták a szakadárok és a kormánycsapatok. Ám az EBESZ-t képviselő Heidi Tagliavini végül sikerrel közvetített.
Putyin is felszabadultan beszélgetett Alexander Lukasenko belorusz elnökkel a tárgyalások után
Fotó: REUTERS/Mykola Lazarenko
Hogy miben állapodtak meg, az nem derült ki, de a felkelők vezetői is igent mondtak az egyeztetett feltételekre. A szakadároktól a jelek szerint nem állt távol a megegyezés szándéka. Erre utal, hogy a két önkényesen kikiáltott népköztársaságuk első számú vezetői – a donyecki Alekszandr Zaharcsenko és a luhanszki Igor Plotnyickij – is Minszkbe utaztak, az összekötőcsoport munkájába pedig bekapcsolódott Putyin egyik tanácsadója, Vlagyiszlav Szurkov is.
„Még sok a teendő az ukrán válsággal kapcsolatban, de a megállapodás jó esélyt kínál a helyzet javítására” – mondta Francois Hollande, Laureant Fabius francia külügyminiszter pedig úgy vélekedett, hogy Európának megkönnyebbülést, Ukrajnának pedig reményt jelent a megegyezés.
Fabius a minszki megbeszélések miatt elhalasztotta londoni látogatását, és a tervezettnél később kezdődött az Európai Unió csütörtöki csúcsértekezlete is, amelynek egyik témája Ukrajna.
Angela Merkel, Francois Hollande még csütörtökön Brüsszelbe utazott, az uniós tagállamok vezetői Pepo Porosenkót is meghívták, hogy eszmecserét folytassanak vele az ukrán válságról. Az uniós csúcstalálkozón az Oroszországgal szembeni embargó is napirenden lesz.
A Reuters azt írja, a mai megállapodás tükrében várhatóan nem fogják bővíteni a szankciókat.
Angela Merkel és Francois Hollande egymást ölelgették a kamerák előtt
Fotó: REUTERS/Grigory Dukor Reuters
A német kancellár, a francia, az ukrán és az orosz államfő közös nyilatkozatban támogatta a tűzszüneti megállapodást csütörtökön délután. A négyek hangsúlyozzák, hogy elkötelezettek a minszki megállapodások végrehajtása mellett, és ebből a célból felállítanak egy "felügyeleti mechanizmust", amelynek keretében a négy ország képviselői rendszeresen tanácskoznak majd.
A négy vezető támogatja továbbá, hogy az EU, Ukrajna és Oroszország háromoldalú tárgyalásokon keressen "gyakorlati megoldásokat" azokra az aggodalmakra, amelyeket Oroszország jelzett az EU és Ukrajna szabadkereskedelmi megállapodásával kapcsolatban.