6,2-es erősségű földrengés rázta meg Japán keleti részét
spreading symbian
A Japán Meteorológiai Ügynökség jelentése szerint a legerősebb rengéseket Kumamoto és Kyushu szigeteken mérték. A Richter-skála szerinti 6,4-es földmozgást, az Amerikai Földtani Intézet 6,2-es erősségűként regisztrálta, mintegy 10 kilométer mélységben.
Japan earthquake - Intensity 7 in Kumamoto, south west Japan. That's very strong, maximum intensity on scale. pic.twitter.com/9VfDomjVNO
— Martyn Williams (@martyn_williams) 2016. április 14.
A Channel News Asia jelentése szerint a földrengésekben senki sem veszítette életét. Olvasónk, aki Tokióban él, azt mondta, hogy ott is lehetett érezni a regést, ahogy az utórengéseket is.
17:28 UPDATE
Ebben a pillanatban újból reng a Föld, most Tokióban is - számolt be róla olvasónk. A rengés nagyságáról nincs információnk.
2016.április 15. 06:06
9-re emelkedett a halálos áldozatok száma és a legfrisebb jelentések szerint 950 sérültet vittek kórházba.
Az amerikai földtani intézet jelentése szerint epicentruma a Kjúsú szigetén lévő Kumamoto várostól 11 kilométerre volt. A földrengést több utórengés követte, köztük egy 6,4-es erősségű. Az első rengés epicentruma mindössze 120 kilométerre volt a jelenleg egyetlen működő japán atomerőműtől, a szendai létesítménytől. Japánban 2011. március 11-ig 48 atomerőmű volt, ám az akkori hatalmas földrengés miatt szökőár alakult ki és súlyosan megrongálta a fukusimai atomerőmű három reaktorát, nukleáris katasztrófát okozott. Ezért akkor Japánban leállították mind a 48 még működő atomreaktort. A japán meteorológiai szolgálat szerint összesen száznál több utórengés volt, és továbbiak várhatók még. Kumamoto prefektúrában 16 ezer háztartás maradt áram nélkül, és 38 ezerben szünetelt a gázellátás. Omlásveszély miatt kimenekítették egy kórház 177 betegét. Összességében 44 ezer embert költöztettek ki, mintegy ötszáz iskolában és állami intézményben nyújtottak nekik ideiglenes menedéket. A rengések miatt leomlott a 17. századbeli kumamotói vár fala, és komoly károk keletkeztek a tetőszerkezetében is. A legnagyobb károk a 34 ezres Masiki városkában keletkeztek. Legfrissebb jelentések szerint húsznál több épület dőlt össze, de több embert sikerült élve kiemelni a romok alól. A túlélők felkutatásában mintegy ötezer katona, rendőr, tűzoltó és mentő - írja a Faktor.hu.