h i r d e t é s

L. Simon László olyan nyitóbeszédet mondott, hogy több diplomata is lemondta a részvételét a Tatai Patara törökkori fesztiválon

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

L. Simon László olyan nyitóbeszédet mondott, hogy több diplomata is lemondta a részvételét a Tatai Patara törökkori fesztiválon

2016. május 31. - 07:46
0 komment

Ünneprontó nyitány az idei Tatai Patarán - írja a Kisalföld.

L. SImon László a Tatai Patara fesztiválon - Fotó: Bencsik János / Facebook

A török nagykövet L. Simon László nyitóbeszéde miatt nem jött el a fesztiválra.

Vasárnap kilencedik alkalommal durrant a patara, azaz Pálffy kapitány petárdája a tatai vár kapujában. A magyar katonák – a játék kedvéért – idén is elkergették a törököket, majd jó hangulatban mulattak tovább „törökök" és „magyarok" az Öreg-tó partján, a Kastély téren, a várárokban. L. Simon László nyitónapi beszéde miatt viszont távol maradt a rendezvénytől Sakir Fakili török nagykövet és számos diplomata, tudta meg a Kisalföld Zombori Mihály főszervezőtől. 

A kulturális örökségvédelemért felelős államtitkár ünnepi beszédében rabságnak, vallási háborúnak, megszállásnak nevezte a török uralmat Magyarországon.

„A közönség számára egyértelművé kell tenni, hogy Idrisz Baba egy olyan vallási vezető volt, aki a keresztény magyarság eltiprását hirdette, aki vallási alapon akarta felszámolni a kereszténységet és megszüntetni a magyar kultúrát"

– fogalmazott, majd párhuzamot vont múlt és jelen között: „Kötelességünk, szent küldetésünk a magyar európai keresztény örökség továbbvitele. Ez megmaradásunk záloga, ami garantálhatja, hogy itt sok száz év múlva ugyanúgy magyarok fognak élni, mint az elmúlt ezer évben"

– mondta az államtitkár. 

Zombori Mihály főszervező szerint döbbenten hallgatták végig a beszédet az emléktáblánál sorakozó hagyományőrző csapatok s ő maga is.

„A török hagyományőröket nehéz volt visszatartani a hangos nemtetszés-nyilvánítástól. Ez az emléktábla vallási és nemzeti hovatartozás nélkül minden harcoló katona emlékét őrzi, mi ezt vállaltuk föl. Miután az államtitkár nyitó gondolatai kikerültek a világhálóra, a diplomáciai képviseletek egy része lemondta a látogatást, így például a török nagykövet is"

– kommentálja az eseményeket Zombori Mihály.
A koszorúzást követően, a vár lovagtermében könyvbemutatóval folytatódott a fesztivál. Hrubos-Takács Róbert történelmi kalandregénye – A tatai patara – 1000 példányban jelent meg a Zofi Rendezvényszervező Kft. kiadásában. A tatai csillagokról szól a könyv, mely Pálffy Miklósnak állít emléket: történelem – irodalmi köntösben. Az Egri csillagok mintájára, ám a tatai vár ostroma körül bonyolódik a cselekmény, két idősíkban.

„Nem várt sikert hozott és egyelőre pozitív kommentek jelennek meg róla. Azért nyomtattuk csak ezer példányban, hogy tudjunk javítani, ha szükséges. Nyilván történészek is olvassák majd"

– mondja Zombori Mihály. 
 

TÖRÖK ZSUZSA / kisalfold.hu