Új technológiával teszik fájdalommantessé a vállműtéteket
Egy új eljárással elviselhetőbbé tehetők az egyébként igen kínzó beavatkozások.
A térdműtétek után már a vállműtéteknél is alkalmazzák az úgynevezett "kulcslyuksebészeti" eljárást - derült ki az M1 aktuális csatorna keddi műsorában, ahol a Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinikájának adjunktusa arról is beszélt: a legmodernebb és legkíméletesebb érzéstelenítést is alkalmazzák ezen vállműtétek során a Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinikáján.
Skaliczki Gábor elmondta, hogy a kulcslyuksebészeti eljárás alkalmazásával csupán a legritkább esetben nyitják fel a vállat, a deltaizom átvágása helyett elég centiméteres lyukakat ütni a bőrön, amelyeken keresztül kamerával tudják követni a beavatkozást.
A módszer modern és kíméletes: kozmetikailag is kívánatosabb végeredményt hagy maga után, de ami talán még fontosabb, hogy használatával fájdalommentessé tehető az egyébként igen kínzó műtét, és az azt követő nyolc-tizenkét órás legnehezebb periódus.
A vállműtétek során korábban divat volt az altatás, majd előtérbe kerültek a regionális érzéstelenítési módszerek, amelyek lényege, hogy csak azt az idegfonatot látják el érzéstelenítővel, amit szükséges. A vállműtétek esetében is kialakult ennek egy igen ügyes technikája, amelynek során a szem ellenőrzése mellett ultrahangvezérelten végzik az érzéstelenítést – mondta el az M1-en Skaliczki Gábor.
Ezáltal a lehető legkevesebb fájdalomcsillapítót juttatják az idegfonatba és minimalizálják a veszélyt – hangsúlyozta, hozzátéve: az új módszer új műszereket és implantátumokat is igényel, így már nem fémet ültetnek a vállba, hanem fél év alatt felszívódó anyagokat. (MTI)