h i r d e t é s

Menekülnek az emberek Törökországból – küszöbön a polgárháború?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Menekülnek az emberek Törökországból – küszöbön a polgárháború?

2016. november 07. - 10:26
0 komment

Erdogan elnök tovább folytatja hadjáratát a kurdok pártja és a politikai ellenzéke ellen - írja a Privátbankár.

Németországban élő kurdok tüntetnek a török ellenzéki politikusok letartóztatása miatt Kölnben 2016. november 5-én. - Kép forrása: MTI/EPA/Maja Hitij

A sorozatos letartóztatások és az illegális fegyverek nagy száma miatt valós opció lett a polgárháború kitörése. Az ország szellemi és pénzügyi elitjéből ezrek kezdtek el pakolni: ha tényleg kivándorolnak, akkor Törökország egy második Pakisztánná válhat.

Vízágyút és könnygázt vetettek be szombaton a török hatóságok Isztambulban tüntetők ellen, hogy távol tartsák az aktivistákat a Cumhuriyet (Köztársaság) nevű ellenzéki lap székhelyétől. Az emberek mindössze órákkal azt követően vonultak utcára, hogy a török hatóságok elrendelték a kormánykritikus újság hét elején őrizetbe vett főszerkesztője és nyolc újságírója letartóztatását. Emellett a kurdokat támogató Népek Demokratikus Pártja (HDP) további kilenc tisztségviselőjét vették őrizetbe, miután a HDP két társelnökét már péntek reggel előzetes letartóztatásba helyezték.

Elborzasztó adatok

A júniusi (ön)puccs óta Erdogan kormányzata 37 ezer embert juttatott rács mögé, több mint 100 ezer kormánytisztviselőt rúgott ki és 170 nyomtatott vagy elektronikus sajtóterméket záratott be – beleértve egy női hírügynökséget.  105 újságíró már szintén rács mögött van.  A Bankfelügyelet 116 alkalmazottját és a pénzügyminisztérium 1 500 dolgozóját is őrizetbe vették. Mára a napnál világosabbá vált, hogy a rendkívüli állapot örve alatt végrehajtott letartóztatások akadémikusok, tanárok, egészségügyi dolgozók és újságírók ezrei ellen valójában Erdogan politikai ellenzékének ellehetetlenítését szolgálja. Sem a baloldali érzelmű akadémikusok, sem a Cumhuriyet, sem pedig a HDP párt nem vett részt ugyanis sem közvetlenül, sem közvetve az (ön)puccsban.

A brüsszeli NATO főhadiszálláson szolgálatot teljesítő 50 török NATO-tiszt közül csak kilenc tarthatta meg az állását.  Az ország két óriási vállalatának, a Koza Ipek Holding bányakonglomerátumnak és a Boydak Holding – egy kémiai, acél és energetikai cégnek – vagyontárgyait a hatóságok mindenfajta jogi procedúra nélkül lefoglalták. Ankara emellett azzal vádolta Németországot, hogy kurd terroristákat bújtat (sic) és újonnan az EU menekült-paktum felmondásával fenyegetőzött.  Az ellenzéki képviselők letartóztatását elítélte az ENSZ és az EU. Felbolydult a német és az osztrák kormányzat is, Frank-Walter Steinmeier (SPD) német szövetségi külügyminiszter berendelte a török ügyvivőt.  A német Zöldek vezetője „második puccsról” beszél és szerinte Törökország egy nagy börtönné változott.  Nem meglepő módon a magyar kormányzat továbbra is mélyen hallgat.

Mi várható az elkövetkező hetekben?

Az elkövetkező napokban és hetekben az erőszak átterjedhet az ország nagyvárosaira, ahol kurdok milliói élnek.  A sorozatos letartóztatások, karöltve azzal a ténnyel, hogy sok embernek van illegálisan fegyvere, valós opcióvá tette a polgárháborút, amelynek lehetőségére mi már több mint egy éve figyelmeztettünk.  Szintén valós forgatókönyvvé vált a HDP párt betiltása, amelynek révén a mintegy 15 milliós kurd kisebbség elvesztheti politikai képviseletét. A rendkívüli állapotot szinte bizonyosan meghosszabbítják. Törökországi értesüléseink szerint a helyi értelmiségiek, ügyvédek és vállalkozók ezrei a napokban megkezdték felkészülésüket az ország elhagyására. A tőkemenekülés az országból már így is rekordméreteket öltött az elmúlt hónapokban. Ha még az ország szellemi és pénzügyi elitje is hátat fordít országának, akkor Törökország egy második Pakisztánná válhat.

Szerző: Káncz Csaba / privatbankar.hu