Még nem küldött szerződést a Klik
Bár januártól az állam működteti, több iskolai dolgozó jogviszonyát nem rendezték.
Bár már két hét sincsen az új rendszer elindulásáig, még több iskolában sem látták új munkaszerződésüket azok a dolgozók, akiknek az önkormányzatok után a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) lesz a munkáltatójuk január elsejétől – értesült a Magyar Nemzet. Lapunknak a problémáról vidéki és budapesti intézmények működésére rálátó források egyaránt beszámoltak. Egy neve elhallgatását kérő fővárosi iskolaigazgató arról beszélt, hogy az érintett munkatársakat náluk semmiről sem tájékoztatták, így arról sem, hogy egyáltalán mikorra várható a szerződéskötés.
Korábban már beszámolt róla a sajtó, hogy a január 1-jével Klebelsberg Központtá alakuló Klik lesz a felelős most már nemcsak az iskolák fenntartásáért, de a működtetéséért is. Emiatt a szervezet kötelékébe kerülnek az intézmények üzemeltetéséért felelő dolgozók is, például a takarítók, a portások, a gondnokok, illetve a karbantartók. Lapunk az ügyben az intézményfenntartó sajtóosztályához fordult, hogy megtudjuk, mi az oka annak, hogy két héttel az új rendszer elindulása előtt nincsen még a dolgozók kezében a munkaszerződésük, és pontosan mikorra pótolják ezt a hiányosságot az érintett tankerületi központok. A Klik kérdéseinkre konkrét válaszokkal nem szolgált, mindössze annyit írtak szűkszavúan: január 2-ával rendben folytatódik a tanév, minden átkerülő foglalkoztatott jogviszonyát a tankerületi központok rendezik.
Ugyanakkor az érintett dolgozók karácsonyát nemcsak az árnyékolhatja be, hogy még nincs aláírt szerződésük a jövő évre, hanem az is, hogy bizonyos településeken elvesztik az eddig az önkormányzat által biztosított kafetériát. A Magyar Nemzet elsőként számolt be róla: már novemberben volt olyan budapesti tankerület, ahol bejelentették a dolgozóknak, búcsút inthetnek a pluszjuttatásnak. Az egyik érintett iskolában például a takarítók nettó 80 ezer forintot kerestek, ami mellé jól jött a havi 8 ezer forint értékű Erzsébet-utalvány. Az utóbbit viszont januártól elvesztik.
Nem csak az egykori önkormányzati dolgozók helyzete miatt váltott ki felháborodást az iskolák működtetésének állami kézbe kerülése. A települések polgármesterei sem fogadták örömmel, hogy a tankerületi központokhoz kerül iskoláik épületének vagyonkezelési joga, ingyenesen. A Klik ezzel kapcsolatban lapunknak korábban azt írta: téves az államosítás fogalmát használni, mivel az önkormányzatok maradnak továbbra is az ingatlanok tulajdonosai, a tankerületi központok csak a feladatokat veszik át, a tulajdonjogot nem. Azt azonban már nem hangsúlyozták, hogy a vagyonkezelésbe vétel azt jelenti: a tankerületi központot ugyanazok a tulajdonosi jogok és kötelezettségek illetik majd meg, mint az eredeti tulajdonost. A polgármestereknek arra sem volt lehetősége, hogy elkerüljék a kényszerű államosítást. Ugyanis azon települések iskoláiról, amelyek önként nem voltak hajlandók megállapodni a Klikkel december 15-ig az átvételről, Balog Zoltán illetékes miniszternek kellett döntenie határozat útján legkésőbb a tegnapi napig. Az utóbbira a Klik állítása szerint nyolc település esetén volt szükség. Ám lapunk hiába kérdezte több alkalommal, hogy pontosan mely önkormányzatok utasították vissza a megállapodást, a Klebelsberg-központ nem volt hajlandó elárulni.
Szerző: Hutter Marianna / mno.hu