Különjáratot és névre szóló jegyet kaptak az EU-s ellenőrök a felcsúti kisvasúton, újságíró sem szállhatott fel velük a vonatra
Az Orbán-kormány fél a kérdésektől. - írja a 168ora.hu.
Ami a nyilvánosság kizárást illeti, Vlagyimir Putyin Oroszországát idéző allűrök közepette szervezte meg kedden Magyarország az Európai Parlament Költségvetési és Ellenőrzési Bizottságának a látogatását Felcsúton.
A küldöttség az EU-s forrásokból megvalósult magyarországi projekteket vizsgálja, köztük Orbán Viktor miniszterelnök szívügyével, a 600 millió forint EU-s támogatásból kiépített felcsúti kisvasúttal.
A küldöttség képviselőinek – mesélte munkatársunk a helyszínről – különjáratot indítottak, amelyre csak névre szóló jeggyel lehetett felszállni, az újságírókat nem engedték fel a járatra.
És ha ez nem garantálta volna, hogy újságíró a közelébe se kerülhessen az EU-s küldöttségnek, a vonatot kocsival sem lehetett követni a vasúti sín mentén végzett útfelújítási munkálatok miatt.
Fotó: Kökényesi Gábor Forrás: 168ora.hu
Az EU-s küldöttséget az az Ingeborg Grässle vezeti, akivel Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter elég keményen összeveszett a bizottsági program kialakításakor.
Az fájt neki, hogy a német politikus nem hajlandó követni az Orbán-kormány által előre összeállított programot, és a magyarországi ellenzék céljait szolgáló „politikai motivációkkal” vádolta meg Grässlét.
Ez kissé meglepő volt annak a fényében, hogy Grässle a németországi kormányzó Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa, és az EP-ben ugyanúgy az Európai Néppárt (EPP) tagja, mint a Fidesz, így az egész vita csak arra volt jó, hogy Grässle felhúzza magát, és panaszt tegyen Lázár ellen Antonio Tajani EP-elnöknél és Jean-Claude Junckernél, az Európai Bizottság elnökénél.
Viszonzásul Lázár Manfred Weberhez, az EPP elnökéhez fordult, hogy állítsa le Grässlét. Ez úgy tűnik, nem sikerült, a bizottság a saját maga által összeállított program alapján ellenőrzi az EU-s támogatásból megvalósult magyarországi projekteket.
Ezek között egyébként nem csak olyan van, amellyel kapcsolatban felvetődik a pénzügyi visszaélés gyanúja, és nem csak olyan – például a 4-es metró –, amelyhez az Orbán-kormánynak köze van.
Fotó: Kökényesi Gábor Forás: 168ora.hu.
Ami a felcsúti kisvasutat illeti, Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő és bizottsági tag most a 24.hu-nak azt mondta, reméli, hogy a bizottságot nem a hiszti érdekli, a projekttel legalábbis mindent rendben találtak.
Az újságírói munka korlátozására jellemző, hogy a sajtó képviselői semmiféle tájékoztatást a helyszínen, munkatársunk pedig a fenti képet Grässléről csak a vonatablakon keresztül tudta elkészíteni. A következő pillanatban a biztonsági őr már tuszkolta is arrébb azzal a felkiáltással, hogy ne lépjen a sárga vonalra.