h i r d e t é s

Titkolja a Paks II. Zrt. a földtani zárójelentést megalapozó szakági jelentéseket az erőmű alatt húzódó aktív törésvonalról

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Titkolja a Paks II. Zrt. a földtani zárójelentést megalapozó szakági jelentéseket az erőmű alatt húzódó aktív törésvonalról

2017. november 28. - 12:13

A napokban jár le a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság vizsgálatának határideje egy, a Paks II. beruházás szempontjából fontos adatigénylésünk ügyében. - írja az atlatszo.blog.hu.

Forrás: magyaridok.hu

A 8 milliárd forintért elvégzett földtani kutatási program az Átlátszó által már nyilvánosságra hozott zárójelentését megalapozó szakági értékelő és összefoglaló jelentéseket kértük kiadni a az MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt.-től.

Forrás: atlatszo.blog.hu

A projektcég azonban csak a korábban az Átlátszónak már kiadott összefoglaló jelentéseket tekinti nyilvánosnak, így az általunk megindított hatósági eljárás tétje az, hogy módja lehet-e a nyilvánosságnak és a tudományos közvéleménynek a beruházás földtani kockázataira vonatkozó összefoglaló állításokat az azokat megalapozó szakági tanulmányok részeredményeivel összevetni.

Még július végén fordultunk újabb adatigényléssel a paksi bővítési beruházás lebonyolítására létrehozott Paks II Zrt.-hez, miután a szintén nem zökkenőmentesen teljesített korábbi igénylésünk eredményeképpen nyilvánosságra tudtuk hozni a beruházás előkészítésének részeként elkészült Földtani Kutatási Program záródokumentációját, amely az erőmű alatt húzódó aktív törésvonalakkal kapcsolatos kutatások eredményeit foglalta össze.

Az újabb adatigénylésünk arra irányult, hogy az adatkezelő adja ki annak a 22 szakági tanulmánynak a teljes szövegét, amelyeken a program zárójelentésének következtetései alapultak. Az igénylés hátterében az az értesülésünk állt, hogy a zárójelentésben megfogalmazott, a telephelyet jóváhagyó “komplex értelmezések” nem feltétlenül tükrözik a szakági tanulmányokban megfogalmazott kifogásokat a telephely földtani alkalmasságával kapcsolatban.

Forrás: atlatszo.blog.hu

Az igénylésre a Paks II Zrt. 2017. augusztus 20-i válaszlevelében előbb a korábbi adatigénylésre utalt vissza, illetve határidőt hosszabbított, majd 2017. augusztus 25-i válaszában csak a korábban már nyilvánosságra hozott Telephelyi Biztonsági Jelentést küldte meg nekünk, magukat a kért tanulmányokat viszont nem.

Forrás: atlatszo.blog.hu

A beruházást sok szempontból övező titkolózáshoz képest ez annyiban volt meglepetés, hogy ebben a kérdésben az állami cég a júliusi adatigénylés teljesítése után is törekedett a párbeszédre: mi is beszámoltunk a Zrt. válaszközleményéről, valamint teljes terjedelmében közöltük az Aszódi Attila államtitkárral és  a paksi bővítés telephelyének földtani alkalmasságát jóváhagyó Tudományos Támogató Testület tagjaival folytatott háttérbeszélgetést.

A júliusi beszélgetés során egyébként arra is rákérdeztünk, hogy tervezik-e a telephely engedélyeztetéséhez szükséges földtani kutatási eredmények tudományos igényű publikálását, tudományos vitára bocsátják-e az eredményeiket? Erre Aszódi Attila azt válaszolta, hogy az engedélyeztetés és a tudomány igényeinek kielégítése valóban két külön műfaj, de az 1997-ben publikált, "A Paksi Atomerőmű földrengésbiztonsága” című tanulmánykötet

egy mérföldkő volt, most megint egy ilyen mérföldkőnél vagyunk: ezek az eredmények egy külön kötetben fognak megjelenni.

Ehhez képest rendkívül furcsának tartjuk, hogy a már elkészült szakági értékelő és összefoglaló jelentéseket sem akarják nyilvánosságra hozni.

Mivel az adatigénylésünkre kapott válasz tartalma szerint az igénylés megtagadását jelenti, szeptemberben a NAIH-hoz fordultunk. A megtagadás jogellenességét azzal támasztottuk alá, hogy az MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. a Magyar Állam egyedüli részvényessége mellett működő részvénytársaság, a kizárólagos állami tulajdonban álló gazdasági társasági polgári jogi szerződései pedig közérdekű adatok, mivel nemzeti vagyon felhasználásával kapcsolatos adatot tartalmaznak.

atlatszo.blog.hu