Szijjártó szerint mindenki ellenség, aki nem a kormány pártján áll
Magyargyűlölő. Teljesen értelmetlen kifejezés, ha arra gondolunk, hogy használói első sorban olyan emberekre értik, akik maguk is magyar állampolgárok. Sőt, megkockáztatjuk, hogy büszkék e státuszukra, csupán a kormánnyal szemben kritikusan vélekednek. Ezúttal a külügyminiszter is bevetette ezt a meglehetősen sértő jelzőt.
Szijjártó Péter eddigi munkásságát külügyminiszteri hivatalában leginkább a kudarc kifejezésével illethetjük. Neki köszönhetően nem maradt olyan ország, amellyel addig békés diplomáciai viszonyunk ne romlott volna meg.
És hogy itthon a magyargyűlölő, mint rágalom (ami ismereteink szerint továbbra is súlyos bűncselekmény) hétköznapivá válhatott a kormány elvakult hívei körében, a jelek szerint Szijjártót feljogosítja más országok diplomáciai kapcsolatokért felelős hivatalnokait hasonlóan megrágalmazni.
„Úgy tűnik, hogy Szijjártó Péter a diplomáciai kommunikációban sem ugorja meg ezt a szintet. Egész egyszerűen azt nyilatkozta, hogy Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter „gyűlöli Magyarországot”. Ő egy elvakult bevándorláspárti, a migrációt támogató politikus, aki Soros György kottájából játszik.” /Magyar Narancs/
A választások közeledtével azt gondolná a józan gondolkodású ember, hogy egy kormánypárti pozícióján megőrizni kívánó párt prominensei minél több embert akarnak maguk mellé állítani. Ehelyett a Fidesz ugyanazt a megosztó politikát folytatja, aminek a rendszerváltással kellett volna sírba szállnia.
A helyzet pedig – bár ismert az uszítás kártékonysága – visszafordíthatatlanná válik ezzel. Többen a témában avatottak fejezték ki aggodalmukat arra vonatkozólag, hogy a megosztottság egyre növekvő mértéke visszafordíthatatlan folyamatokhoz vezethet. Hogy mik ezek a folyamatok, nem tudjuk biztosan, de vállalhatatlan rizikónak tartjuk egy ország esetében.
Bárhogy is, Szijjártó kijelentése meglehetősen pontatlan (nevezhetjük közönséges hazugságnak is) annak tükrében, hogy Jean Asselborn véletlenül sem a magyar néppel szemben fogalmazott meg kritikát, hanem annak kormányával, amikor a 7. cikkely aktiválását kérte a magyar kormánnyal szemben.