Tragédia - Hétszázan halhattak meg a menekülteket szállító hajó balesetében a Földközi- tengeren
A hajó a Líbia és Olaszország partjai közötti szakaszon járt a Földközi-tengeren, amikor hivatalosan egyelőre ismeretlen okokból elsüllyedt, s a fedélzetén hihetetlen zsúfoltságban tartózkodók közül eddigi becslések szerint 700-an a tengerbe vesztek. Az ügyben a pápa is megszólalt.
Egy a jármű közelében haladó kereskedőhajó 28 embert mentett ki a vízből Líbia partjaitól mintegy 110 kilométerre, egyelőre az ő beszámolóik alapján értesülhetett a világsajtó a tragédiáról, mely a túlélők becslése szerint valamivel éjfél után történhetett.
Valószínűleg azért borult fel a méreteihez képest hatalmas embertömeget szállító hajó, mert amikor egy másik vízi jármű haladt el közvetlenül a hajó mellett, az emberek mind a fedélzet egyik felébe húzódtak, s a szerkezet nem tudott mit kezdeni az egyensúlykülönbséggel, így felborult.
Az ENSZ menekültügyi szervezetének vezetője, Barbara Molinario elmondta gyors sajtótájékoztatóján, hogy a szervezet emberei a hatóságokkal közösen túlélők után kutatnak az Olaszországhoz tartozó Lampedusa szigetétől délre, nagyjából 220 kilométer távolságra a partoktól. A halottak számát tekintve most csupán valószínűsített adatokkal tudnak szolgálni, de a minimum szám is 700 körülinek tűnik jelen pillanatban.
Mind ezidáig 21 holttestet találtak a kutatócsoport emberei, a többiekről semmi hír, leszámítva a 28 túlélőt.
A helyzet súlyosságát és a döbbent tehetetlenséget az is fokozza, hogy április 13-án, azaz mindössze néhány nappal ezelőtt hasonló eset történt szinte ugyanott, ahol a mostani. Akkor 400 emberrel a fedélzetén süllyedt el egy menekülteket szállító, Olaszország felé tartó hajó.
Hihetetlen jelenségről van szó, hiszen még akkor is, ha a hétfői és a most vasárnapi balesetek áldozatainak számát nem vesszük figyelembe (hiszen még tart a mentés és a számok változhatnak), mostanáig 500 bevándorló halt meg a Földközi-tengeren 2015-ben. A tavalyi adat a hasonló időszakbók 47 halálos áldozatról tudósít.
Ferenc pápa közleményében sürgeti az ENSZ munkáját, s arról is beszél, hogy ezek a katasztrófák többek között annak is köszönhetőek, hogy a világ jobb gazdasági körülmények között élő lakói valójában ügyet sem vetnek arra, hogy mi történik ott, ahol az emberek képtelenek emberhez méltó élni a folyamatos viszályok és az ebből következő kilátástalanság és éhinség miatt. A menekültügy pedig szinte mindenütt félmegoldásokkal működik, ha működik.