"Milyen kényszermunkára akarja kényszeríteni a megerőszakolt afgán kisgyereket?" – visszakérdez a Helsinki Bizottság a kormánytól
Tizenkét kérdésben, 960 millió forintért fog konzultálni a kormány a bevándorlásról.
Az akcióval kapcsolatban a Magyar Helsinki Bizottság szerint „a kormány nemzeti konzultációs táborokat akar”. Az emberi jogi szervezet három viszontkérdést tett föl.
A tizenkét kérést itt olvashatja >>>
Úgynevezett nemzeti konzultációt kezdeményez a kormány a bevándorlókról – közölte Kovács Zoltán kormányszóvivő pénteken azt követően, hogy Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta: jóváhagyta az illegális határátlépőkkel kapcsolatos „nemzeti konzultáció” kérdéseit. A kormány becslése szerint mintegy 960 millió forintba kerül majd az akció, de a végleges költségekről később teljes tájékoztatást adnak.
A konzultációban olyan kérdések lesznek, minthogy az uniós tiltás ellenére tegyék-e lehetővé az illegális bevándorlók egy napnál tovább tartó őrizetben tartását. A kormány választ vár arra is, hogy azonnal vissza lehessen-e fordítani azokat, akikről azonnal bebizonyosodik, hogy csak kihasználják az „illegális migrációra bátorító” európai szabályokat, de az állampolgárok elmondhatják azt is, egyetértenek-e azzal, hogy a Magyarországra érkező illegális bevándorlók vegyék ki a részüket az általuk generált költségek előteremtéséből.
Orbán Viktor péntek reggeli szokásos rádióinterjújában közölte, hogy zöld utat ad a kezdeményezésnek, miközben arról beszélt, hogy „Európa határait meg kell védeni”, ugyanakkor Európa keresztény, ezért segítenie kell a menekülteket abban, hogy ott maradhassanak, ahova születtek. A miniszterelnök szerint jobb lenne, ha a tagállamok maguk dönthetnék el, hogyan akarják megfékezni a menekülthullámot, szerinte ugyanis a jelenlegi európai uniós szabályozás megbéníthatja az országokat.
Bár a csütörtöki EU-s csúcstalálkozón nem a magyarországi menekültek volt a téma, Orbán szerint a következő, júliusi csúcson arra is választ kell találni, hogy „egyáltalán szüksége van-e az EU-nak menekültekre”. A miniszterelnök úgy vélte: „szerintem nincsen”.
Jogilag lehetetlen, embertelen és elképesztő költséggel járna, ha Orbán Viktor javaslatára őrizetbe vennék és kényszermunkára köteleznék a Magyarországon elfogott illegális határátlépőket – foglalta össze a 444 a Pardavi Márta (képünkön) által elmondottakat. A Magyar Helsinki Bizottság társelnöke szerint Orbán kényszermunkásötlete mögött a Jobbiknak az a javaslata érezhető, miszerint a börtönökben a rabok dolgozzanak, és termeljék ki a rájuk eső kiadásokat. Erre szerinte viszont se pénz, se kapacitás, ráadásul mindezt súlyos traumákat átélt emberekkel akarják megtenni.
Pardavi azt mondta: végtelenül szomorú olyan katasztrófák esetén, mint a Charlie Hebdo elleni merénylet, vagy most a hétszáz ember halálával járó szerencsétlenség a Földközi-tengeren, hogy Orbán Viktornak – a szolidaritást, az emberséget félredobva – csak az idegenellenség felkorbácsolása jut eszébe.
A Helsinki Bizottság társelnöke úgy vélte: Orbán Brüsszelben sem értett meg semmit abból, amit az uniós politikusok képviselnek, ráadásul az uniós jog egyszerűen nem engedi meg, hogy az összes illegális határátlépőt őrizetbe vegyék. Erről Orbán – aki szerint a jogállami garanciák csak olyan koloncok, amik a magyar kormány hatékony cselekvését gátolják – úgy vélekedik, hogy kapjon szabad kezet, és akkor megoldja a problémát. Ez a jogállamot semmibe vevő logika persze nemcsak a menekültkérdésben igaz a kormányfő politikájára. „Orbán korábban legalább különbséget tett a háborúk elől menekülők és a gazdasági okból vándorlók között, a menekülteknek pedig meg kell adni, ami jár. Mára ezt a határt is elmosta már” – írja a portál.
„Menekülők ezrei fulladnak a Földközi-tengerbe. Minderről Orbán Viktor miniszterelnöknek újra kártékony monomániája ugrott be: nincs szükségünk idegenekre. (Lásd: Ausländer raus!) A kormány százmilliókért látszatkérdésekről »konzultálna« az országgal” – olvasható a Helsinki Bizottság közleménye a szervezet Facebook-oldalán.
„A tiltott határátlépés nem bűncselekmény. A menedékkérőknek gyakorlatilag mindegyike »illegális határátlépő«. Az volt a kétszázezer magyar is 1956-ban, és ők nem börtönt, hanem lehetőséget kaptak. A kormány tervei szerint csak idén már 37 ezer embert kellett volna őrizetbe venni” – folytatódik a dokumentum.
Közleményében a szervezet három kérdést intézett a kormányhoz:
„1., Hol akarja fogva tartani az elzárt migránsok tízezreit? A hazai börtönökbe csak 13 ezren férnek el, és a büntetés-végrehajtási intézetek másfélszeres túlzsúfoltsággal küszködnek. A hortobágyi pusztákon, mint 1951-ben?
2., Hogyan oldja meg az »azonnali« visszatoloncolást a jó szomszédság elve alapján Szerbiába?
3., Milyen kényszermunkára akarja kényszeríteni a megerőszakolt afgán kisgyereket, a félőrültre kínzott iráni ellenzékit, a szír katonaszökevényt, akinek kiirtották a családját?”
„Sürgősen abba kellene már hagyni a hónapok óta tartó, velejéig hazug és pazarló uszítást. A felszabaduló pénzeket pedig, mondjuk, mobilvécékre kéne költeni, hogy a szegedi rendőrségen botrányos körülmények között fogva tartott migránsok is elmondhassák végre: ahol a szükség, ott a segítség” – zárul a jogvédő szervezet közleménye.
hu.budapestbeacon.com (Címlap: hu.budapestbeacon.com)
Posted by SEJT on 2015. április 26.