h i r d e t é s

Megalakult a Fejér Megyei Szent György Kórház új vezetősége

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Megalakult a Fejér Megyei Szent György Kórház új vezetősége

2020. április 21. - 10:13

Miért váltották le Csernavölgyi István korábbi főigazgatót? Szükség van-e a kórházon kívül további ellátóhelyekre? Hogyan néz ki a kórházvezetés új struktúrája? - írja a feol.hu.

A piros szívek most több értelemben is az összetartozást szimbolizálják: a kórházi dolgozók kiálltak Csernavölgyi István (középen jobbra) egykori főigazgató mellett. Tőle balra Bucsi László új főigazgató Fotó: FMH

Pontosan hol, hány fő koronavírus-fertőzöttet regisztráltak Fejér megyében?

Az imént feltett kérdések mindegyikére igyekszünk a lehető legpontosabb választ adni jelen cikkünkben. Azonban már a legelején hangsúlyozzuk: egyes információk hivatalos forrásból, míg mások kórházon belüli vagy éppen az intézményen kívüli informátorainktól jutottak el hozzánk.

Tény, hogy a húsvétot megelőző napokban a Fejér Megyei Szent György Kórház akkori főigazgatójának, Csernavölgyi Istvánnak – Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter döntése alapján – távoznia kellett posztjáról. Az új főigazgató – személyét most már ismerjük –, Bucsi László címzetes egyetemi docens, a Mozgásszervi Sebészeti Centrum vezetőjének kinevezéséig Reiber István orvosigazgató vezette a kórházat. Csernavölgyi István, a korábbi intézményvezető már akkor arról nyilatkozott: úgy tudja, munkaviszonyát amiatt szüntették meg, mert a vírushelyzettel kapcsolatban az elektronikus adatszolgáltatás egy esetben késett. Ezt egy, szerdán napvilágot látott videóban is megerősítette a kórházi dolgozók jelenlétében, ahol beszédében Bucsi László jelenlegi főigazgató azt is kiemelte: feladatuk, hogy ezt az ügyet kivizsgálják. Ennek kapcsán megkerestük az újonnan kinevezett főigazgatót, ám ő a válaszadástól egyelőre elzárkózott. Döntését azzal indokolta: jelenleg nincsen olyan helyzetben, hogy a sajtónak a kialakult helyzetről átfogó képet adjon.

Kérdéseinket a Miniszterelnökségnek is elküldtük, azokra választ a Kormányinfó keretében Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztertől kaptunk csütörtökön. Ebből kiderült: a napokban azonnali hatállyal két kórház éléről is leváltották az igazgatót, egyikük Csernavölgyi István, a Fejér Megyei Szent György Kórház főigazgatója. Több sajtóorgánum, így lapunk is választ kért a minisztertől arra, mi indokolta a veszélyhelyzet közepette a főigazgató hirtelen eltávolítását.

Gulyás Gergely válaszában mindenekelőtt kiemelte: a kormány alapvető célja az, hogy a koronavírus elleni védekezés hatékony feltételeit biztosítsa. Ennek elsőrendű felelőse az operatív törzs. Az egészségügyi védekezés eredményességéért és az ehhez szükséges feltételek biztosításáért az EMMI, azaz az egészségügyi tárca a felelős. Általános alapelvként rögzítette, hogy egy ilyen veszélyhelyzetben az operatív törzs utasításait minden állami szervnek, egészségügyi szolgáltatónak be kell tartani. A kormányon belül világos az a felelősség, hogy ennek az ellenőrzésére minden esetben a szaktárca jogosult.

– Tehát a kormány a szaktárca véleményének megfelelően azt tudja mondani, ha valaki nem teljesíti az operatív törzs által előírt kritériumokat, le kell vonni a konzekvenciát. Ez nem függ össze az érintett főigazgatónak sem az emberi, sem a szakmai minősítésével. A helyzetre való tekintettel a szankciók most szigorúbbak, mint „békeidőben”, amikor egy néhány napos mulasztás esetleg csak adminisztratív hibának számítana. Székesfehérváron az adatszolgáltatás napokkal később történt meg. Fordítsuk meg a kérdést: ha mi a sajtónak téves tájékoztatást adunk a megbetegedésekről, az elhunytak számáról, mert a kormány nem kapja meg azokat az adatokat, amelyeket rendeletben egyértelműen előírt, akkor ezért a felelősséget valakinek nyilvánvalóan viselnie kell. A kormánynak a jelenlegi helyzetben nem célja, hogy komoly változtatások legyenek a kórházak vezetésében, az egészségügyi intézmények élén – hangsúlyozta.

– Azok a kórházigazgatók, akik évek óta vezetnek egy intézményt, helyben megfelelő tapasztalatokkal rendelkeznek. Szeretnénk mindenkivel együttműködni, de az a határozott kérésünk, hogy az operatív törzs döntéseit mindenki a legjobb tudása szerint hajtsa végre

– tette hozzá.

A Kormányinfón elhangzott második kérdésünk arra vonatkozott, megépül-e Székesfehérváron az ideiglenes betegellátó a város által felkínált stadionban vagy a Köfém Sportcsarnokban, esetleg a kórház udvarán felállítandó sátrat tesznek majd alkalmassá a betegek ellátására?

– A felajánlásokat köszönjük, ha drámai mértékben nem romlik a helyzet, többletkapacitásra egyelőre nincs szükség, elegendő, ami a kórházon belül kialakítható

– válaszolta Gulyás Gergely miniszter.

Mivel további kérdéseinkre a kórházból hivatalos választ nem kaptunk, informátorainkra hagyatkozunk. Eszerint a Szent György Kórház új vezetősége már felállt: Bucsi László főigazgató mellett tevékenykedik Kovács Attila orvosigazgató, Bakos Gábor általános orvosigazgató-helyettes és Izbéki Ferenc tudományos-oktatási orvosigazgató-helyettes. Egy másik forrástól arról értesültünk, a korábbi ideiglenes főigazgató, Reiber István orvosigazgató leadta pozícióját, s a jövőben a Covid–19 munkacsoportot koordinálja majd – titulus nélkül. Ezeket az értesüléseket sem Budapestről, sem Székesfehérvárról nem tudták megerősíteni nekünk.

Ahogyan azt sem, hogy információink szerint legalább tizennyolc fő kórházi dolgozónál mutatták ki igazoltan a koronavírust. Informátorunk szerint valóban vannak olyan dolgozók, akiknél karantént rendeltek el, de számukról ő sem tudott bővebb felvilágosítást adni. Azonban több, a kórházi világban jártas megszólalónk szerint is vannak annyira szigorúak és jók az intézkedések, hogy a két héttel későbbre prognosztizált „járványrobbanást” Székesfehérvár és így Fejér megye is el tudja kerülni.

feol.hu