Ennyien haltak meg a második oltás után
A kormány nyilvánosságra hozta az adatokat.
A kormány vasárnap nyilvánosságra hozta a magyarországi oltások utáni fertőzési és halálozási adatokat. A kormányzat Facebook-oldalra feltöltött fotóhoz azt írták: "jól látható, hogy minden Magyarországon használt vakcina hatékony és erős védelmet nyújt a fertőzés ellen."
A képen a második oltást követő fertőzések és halálozások adatai láthatók tavaly december vége és idén április 20. között. Utóbbi időpontig 1,4 millió ember kapta meg a második oltását. A kormány által közölt statisztikák alapján a második oltás után összesen 5714 fő betegedett meg, míg 273-an hunytak el. Bár a módszertanról semmit nem árult el a kormány, ez utóbbi nagy számnak tűnik az amerikai adatokhoz és az izraeli és brit hírekhez képest.
Április 20-án egyébként már 26 ezer körül volt a járvány áldozatainak a száma, azaz minden századik ember két oltás után halt meg a kormány által közzétett adatok szerint (ha pedig nem a járvány egészét nézzük, csak az idei halálozásokat – hiszen tavaly még nem állt rendelkezésre vakcina –, majdnem dupla ekkora az arány). Bár a vakcinák jellemzően csak a második oltás után 2-3 héttel adnak teljes védettséget, éppen a kormány kötötte az iskolák újraindítását és a teraszok nyitását is az első oltáson átesettek (és nem a védettek) számához, azt hangsúlyozva, hogy már az első oltás is megfelelő védelmet biztosít.
Forrás: Magyarország Kormánya Facebook
A Pfizer második oltása után bekövetkezett halálesetek számához azt érdemes megjegyezni, hogy ezt a vakcinát használták a legidősebbek oltására, illetve a krónikus betegséggel rendelkező idősek is javarészt ezt kapták.
Gyaníthatóan Gulyás Gergely kancelláriaminiszter ezekre az adatokra hivatkozva beszélt arról a kormányinfón, hogy „a Sinopharm vakcina jobban véd, mint a Pfizer, de a legjobb az orosz Szputnyik V oltóanyag”. (24.hu)