h i r d e t é s

Orbán beismerő vallomása? Figyelnek minket, vagy olcsó blöff a választási kampányban?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbán beismerő vallomása? Figyelnek minket, vagy olcsó blöff a választási kampányban?

2018. március 31. - 09:33

Miniszterelnökünknek megvan az a sajátos, cseppet sem dicséretes képessége, hogy kijelentéseit akár fenyegetésként is értelmezhetjük. 

Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Rádió stúdiójában. - MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Szokásos pénteki prédikációjában ezúttal olyan kijelentést tett, a Soros György elleni uszításról szóló választási kampány új fejezeteként is értelmezhető.

Bizarr apropó, hogy ebben az egyetlen pontban merül ki a Fidesz programja is.

Bárhogy is, megtudhattuk, hogy 2000 emberre sütötte rá a kormány a Sorosügynök stigmát.

„Orbán nem részletezte, hogy ki lehet ez a kétezer ember, és mit csinál, azt pedig főleg nem, hogy egészen pontosan honnan tudja kormány, hogy ezek az emberek hogyan dolgoznak. De a beismerés a gyakorlatban azt jelentheti, hogy a magyar kormány körülbelül kétezer embert figyel meg, és listán rögzíti őket mint Magyarország ellenségeit.” írja a 24.hu.

Azzal azonban, hogy a lista semmilyen módon nem került nyilvánosságra, jó okunk van feltételezni, hogy újabb kampányfogásról van szó. Ami egyfelől azért is nagyon veszélyes, mert ha csak egy blöffről és nem hallgatnak le senkit, az egyben bizonyítja a miniszterelnök hazugságát.

Másfelől, ha valóban zajlik megfigyelés, az kellő indok nélkül bűncselekménynek minősül. És itt már nem elég egyszerűen alapos gyanúról beszélni, a gyanút erősítő bizonyítékokat be kell mutatni. A dolog bírósági engedélyhez kötött. És mint tudjuk, Soros Györgynek véletlenül sincs szüksége ügynökökre – nem úgy a kormányunknak – ezek bemutatására ítéletnapig várhatnánk.

„Pontosan tudjuk, névre szólóan is tudjuk, hogy nagyjából kicsodák, hogyan és miképpen dolgoznak Magyarország bevándorlóországgá alakítása érdekében.”

Mindazonáltal e kijelentése akár igaz is lehet. Elvégre a letelepedési kötvényekkel éppen a kormány juttatott ellenőrizetlenül olyan embereket az Európai Unió, akik a magyar nemzetbiztonsági átvilágításon is megbuktak. Természetes, hogy névre szólóan tudják kikről van szó, amennyiben az alatt Rogán Antalt és társait értik.

„Macedóniában 2015-ben hatalmas tüntetések kezdődtek, amikor kiderült, hogy Nikola Gruevszki miniszterelnök húszezer embert, köztük majdnem minden ellenzéki politikust és újságírót hallgattatott le telefonon. A botrányba először a belügyi és a közlekedési miniszter bukott bele, aztán a hírszerzés vezetője, Szaso Mijalkov, végül a komplett kormány.”

A módszer azonban nem a macedón miniszterelnök által lett híres. Hasonló, az amerikai Demokrata Párt székházában történő lehallgatásokra derített fényt 1972-ben a Bob Woodward és Carl Bernstein, újságírópáros. Az ügyet ma Watergate néven ismerjük és Nixon elnök lemondásához vezetett. A módszer kísértetiesen hasonlít.