Orbán Viktor ablakaira vetítette Ferenc pápa szavait a Greenpeace
Az egyszer használatos műanyagok tilalmáról szóló törvényjavaslat visszavonása ellen tiltakozik a Greenpeace. Orbán Viktor irodájának homlokzatára vetítették kedd este Ferenc pápa szavait: „A természet soha nem bocsát meg”.
Hirtelen fordulat
A nemzetközi környezetvédő szervezet nemrég nyíltan és hangosan méltatta, hogy Magyarország az úttörők között tiltja be törvényi úton az egyszer használatos műanyagok használatát, de hirtelen fordulat következett be. A kormány visszavonta saját törvényjavaslatát.
A Greenpeace magyarországi aktivistái szerdán közleményt adtak ki, miszerint a Miniszterelnöki Kabinetirodára vetített felirattal arra hívják fel a figyelmet, hogy „a kormány tétlenségével, a klímát és az élővilágot pusztító gazdasági rendszer támogatásával a magyar emberek jövőjét ássa alá”.
Negyedmillióan írták alá
Magyarország egyik legnépszerűbb petíciója a Mondjunk nemet az egyszer használatos műanyagokra! elnevezésű követelés, amit eddig negyedmillióan írtak alá. Szerdán 243 315 aláíróra pörgött fel a számláló a petíciós ív oldalán.
A Greenpeace rámutat, hogy ennek a negyedmillió embernek fordít hátat a kormány, pedig a május 6-án elfogadott kormányrendelet „üdítően előremutató volt” a környezetvédők szerint, hiszen az uniós kötelezettségen túl a műanyag zacskók betiltásáról is rendelkezett volna.
Vizeinkben és élelmiszereinkben is műanyagszemcsék
A hazai műanyagszennyezettség kritikusságát friss kutatással bizonyítja a Greenpeace. Ennek során háromszor annyi mikroműanyag-részecskét mutattak ki a Dunában, mint a korábbi vizsgálatok.
A szervezet állítja, hogy nem csak a Duna vize ilyen szennyezett, a műanyagok mikroszemcséi megtalálhatók egyes palackozott vizeinkben, az élelmiszereinkben és a levegőben is.
Hatalmas mennyiségű műanyagszemét
A Magyarországon évente forgalomban lévő 350 ezer tonnányi műanyag csomagolás 2-3 százalékát érintené a tilalom, ha azt a most ismertté vált formájában vezetnék be, közölte kedden a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség (CSAOSZ).
„Ez évi 7-9 ezer tonna, de a koronavírus-járvány miatt gyakoribb lett az ételkiszállítás és több műanyag zacskó is fogy, ezért 2020 végére ez a mennyiség akár 10 ezer tonna fölé is nőhet” - véli Nagy Miklós, a CSAOSZ főtitkára.
Kiváltható a műanyagok jelentős része
A csomagolószakma érdekképviselete szerint a száműzendő anyagok egy részének van megfelelő alternatívája.
„A súlyosan környezetterhelő műanyagok kiváltása 90 százalékban papírral, kisebb részben pedig komposztálható műanyaggal történik” - mutatott rá Markos András, a Hesse Trade Kft. ügyvezetője.
Új, ambiciózus törvényjavaslatot várnak
Korábban, a törvénytervezet ismertetésekor Boros Anita, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára elmondta, a tiltás körébe vont termékeket gyártó cégeknek 2020-tól évente 5 milliárd forintot biztosítanának technológiaváltásra, gépek beszerzésére.
"A Greenpeace ezért azt várja a kormánytól, hogy mihamarabb terjesszen be egy hasonlóan ambiciózus javaslatot, a parlamenttől pedig azt, hogy azt haladéktalanul vegye napirendre.” – nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.
Önálló minisztériumot követelnek
A környezetvédők a biológiai sokféleség világnapjához és egyúttal a magyar természet napjához közeledve azt várják a magyar kormánytól, hogy állítsa vissza Magyarországon a környezet- és természetvédelmi minisztériumot.
A Greenpeace követeli, hogy a kormány biztosítsa független természetvédelmi hatóságokkal hazánk természeti értékeinek megóvását, és „legyen első az utolsókból: csatlakozzon a klíma és élővilág megőrzéséért fellépő európai államokhoz. A természet védelme azonos az emberek védelmével.”
Az emberiség fennmaradása a tét
„Nem várhatunk tovább a természetet károsító tevékenységek felszámolásával! Elérkeztünk arra a pontra, ahonnan a folyamatok már visszafordíthatatlanokká válnak, ha azonnal nem cselekszünk” – mondta Rodics Katalin, a Greenpeace kampány-felelőse.
A szakember figyelmeztet, hogy az ökológiai és az éghajlati válság az egész emberiség létét fenyegeti. „Azonnali és a gazdaság minden ágazatát alapvetően átalakító intézkedésekre van szükség” – tette hozzá Rodics Katalin. (Euronews)
Frissítés
Az Országgyűlés későbbi időpontban tárgyalja az egyszer használatos műanyagok betiltásával kapcsolatos törvénymódosítási javaslatot
A kormány támogatja az egyszer használatos műanyagok kivezetését és az ehhez szükséges technológiaváltást - íjra közleményében az Innovációs és Technológiai Minisztérium, amit szerda délután küldtek el a sajtónak. A közlemény szerint a magyar kormány az egyszer használatos műanyag termékek kivezetése érdekében szükséges technológiaváltást teljes mértékben támogatja. A folyamat lehető leggördülékenyebb megvalósítása céljából a kormány felhívta az Innovációs és Technológiai Minisztériumot, hogy a tárca folytassa az ágazati egyeztetéseket, és készítsen ütemezést a hatékony végrehajtásról. A gazdaság újraindításának egymásra épülő intézkedései során figyelembe kell venni, hogy a járványhelyzet hatásai következtében számos hazai iparági vállalkozás szorul segítségre abban, hogy lélegzetvételhez jutva stabilizálja működését.