h i r d e t é s

Orbán Viktor idén is megfejtette a világot Tusványoson

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbán Viktor idén is megfejtette a világot Tusványoson

2019. július 27. - 11:55

A hallgatóságnak az illiberális demokrációt magyarázta a miniszterelnök

Orbán Viktor miniszterelnök előadása előtt a 30. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban (Tusványos) az erdélyi Tusnádfürdőn 2019. július 27-én. - Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A miniszterelnök közölte: „bonyolult manőverekkel” sikerült megakadályozni, hogy Soros György embere kerüljön az Európai Bizottság élére – mondta Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Tusnádfürdőn. Szerinte meg kell találni a megfogalmazást, ami pozitív tartalommal tölti fel az illiberális kifejezést.

Természetesen vastaps köszöntötte Tusnádfürdőn a Nagyszínpadra lépő Orbán Viktort szombat délelőtt. Németh Zsolt, a beszélgetés moderátora a Bibliát idézve azt mondta, „az igazság tesz szabaddá”, ez a büszkeségünk legnagyobb forrása.


Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Tőkés László református püspök azzal kezdte, hogy gratulált Varga Csaba hegymászónak, aki éppen most mászta meg a negyedik 8000 méter fölötti csúcsot a Himalájában. – Hat évvel ezelőtt azt kértem Orbán Viktortól, Magyarország vállaljon védhatalmi szerepet az erdélyi magyarság iránt. Ezt szándékosan félreértelmezték és visszavonták román állami kitüntetésemet – mondta.

Tőkés László ezután bejelentette visszavonulását – mint ismert, nyugdíjba megy, így nem jelöltette már magát EP-képviselőnek sem.

Ezt követően keményen bírálta az RMDSZ-t, ironikusan megemlítve, hogy a román szociáldemokrata párt közreműködésének köszönhetően, Erdélyen kívüli szavazatokkal sikerült mindössze egyetlen európai parlamenti képviselői helyet szereznie a pártnak az EP-választásokon. Meg kell reformálni az erdélyi magyar érdekképviseletet, mert most Erdélyben csak a százalékok számítanak, nem a magyarság érdekei, majd Orbán Viktor „kiemelt segítségét” kérte az ügyben.

„A feleségem azt mondta, ne kockáztass”

Ezután következett Orbán Viktor. Egyetlen szóban összefoglalva az érzéseimet: megtiszteltetés, hogy harminc éve itt lehetek önökkel együtt – kezdte Orbán. Majd az RMDSZ-nek is gratulált a két megszerzett mandátumhoz.


Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Az a jó, hogy ez a harminc év mögöttünk, és nem előttünk van – jelentette ki a miniszterelnök.

Azt mondta, harminc éve az volt a feladat: megtaláljuk-e, kitaláljuk-e a magyar nemzet fennmaradásához szükséges új létformáját. Harminc év elteltével azt mondhatjuk: bizakodóan nézhetünk magunkra. Kivívtuk a nemzet és az ország függetlenségét, szabadságát. Majd a szocialista tervgazdaság helyett tőkés piacgazdaságot kellett építeni, közben felépíteni a demokratikus intézményeit. Majd a szocialista rendszer visszatérő erőcsoportjait békés módon elűzzük, és ugyanezt a nemzetközi erőtérben is véghez vigyük. Természetesnek tűnik ma már, hogy ez sikerült, de az SZDSZ drámája megmutatja, hogy ez nem természetese – mondta. 

Orbán közölte: úgy éltük meg az elmúlt kilenc-tíz évet, úgy kellett építkezni, hogy folyamatosan harcolnunk kellet. Képesek lennénk-e erre még egyszer, ha ismét fiatalok lennénk? – tette fel a kérdést. Úgy folytatta: erre nem tud választ adni. A 30. házassági évfordulójukon megkérdezte a feleségét, kérje-e meg újra a kezét, mert ilyenkor az a szokás. „A feleségem azt mondta, ne kockáztass” – mondta.

„Lehet és kell is jobban csinálni”

Ezt követően Orbán kijelentette, hogy két dologról fog beszélni: arról, mi történik és mi fog történni Magyarországon.

„Természetesen lehet és kell is jobban csinálni”, de Orbán szerint Magyarország biztató pályán van, ezt viszont kívülről fenyegeti veszély. A feladat ezekkel szemben megvédeni az országot.

Szerinte az egyik veszély, hogy alkalmatlan embereket választanak az EU-s intézmények élére. Azonban úgy véli, „bonyolult manőverekkel” sikerült megakadályozni, hogy Soros György embere kerüljön az Európai Bizottság élére, és azt, hogy ideológiai gerillákat helyezzenek fontos európai tisztségekbe. A miniszterelnök szerint az Európai Bizottságnak nem dolga, hogy programja legyen, és nem dolga, hogy politikai támadásokat intézzen a tagállamokkal szemben, mert nem politikai testület.

Ezután arról beszélt, hogy az elmúlt 5 évben súlyos hibák történtek az EU-ban a migráció és a gazdaság területén. Orbán azt mondta, el kell vetni ez Európai Alapjövedelem gondolatát és ösztönözni kell a munkahelyteremtést. Nehéz idők jönnek az európai gazdaságra – hangsúlyozta. Hozzátette, ha a jövő év tavaszán beigazolódik az európai gazdaság kilátásaira tett helyzetértékelés, 2020 tavaszán egy második gazdaságvédelmi akciótervre lesz szükség, ősszel pedig egy harmadikra. Az akcióterveknek a versenyképességet kell javítaniuk.

„Jó idegek kellenek”

Kitért arra is, hogy Finnország fogja értékelni a magyar jogállamiság helyzetét. Majd kiemelte, hogy Finnországban nincs alkotmánybíróság, az oktatási miniszter felügyelete és irányítása alatt áll az akadémia, és a köztársasági elnök nevezi ki a bírákat, az igazságügyminiszter javaslatára. Úgy véli, Magyarországnak lesznek csatái jogállamisági kérdésekben is, és „jó idegek kellenek”, hogy „ne nevessük el magunkat”.

Fontos kérdésnek nevezte, hogy mi történik a Fidesz és a KDNP tagságával az Európai Néppártban (EPP). Ehhez egyelőre várni kell, hogy az EPP-ben tisztuljon a helyzet, a néppárt eldöntse, milyen jövőt szán magának, és erre az EPP őszi kongresszusán kerülhet sor – mondta.

Miért gyűlölnek?

A tőkés piacgazdaság kereteit, a demokratikus jogi és politikai intézményeket fenn kell tartani, de a társadalmi szerveződés módját meg kell változtatni, vagyis „demokrácia igen, liberalizmus nem” – mondta Orbán. 


Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Közölte, hogy új alapokra helyezték az egyén és közösség viszonyát. Azt taglalta, hogy a liberális felfogásban az egyéni teljesítmény kifejezetten magánügy, nem eshet erkölcsi megítélés alá. Egy nemzeti rendszerben az a teljesítmény érdemel kiemelkedő megítélést, ami a közösség javát is szolgálja.

„Hasonlóképpen új alapokra helyeztük a gondolkodásunkat és a kultúránkat az egyéni és az egyén viszonylatában is” – folytatta. Egy liberális rendszerben az a szabály, hogy mindent szabad, ami a másik szabadságát nem sérti. Ezzel szemben nálunk két személy között az a helyes, hogy amit nem akarsz, hogy neked cselekedjenek, ne csináld a másikkal – tette hozzá.

Azt mondta, a liberális rendszerben egyének egymással versengő halmaza a társadalom, nincs nemzet, legfeljebb politikai nemzet. Ehhez képest az illiberális vagy nemzeti nézőpont szerint a nemzet történetileg és kulturálisan meghatározott közösség, amelynek tagjait védelmezni kell, fel kell készíteni a világban való közös helytállásra, és az az egyéni teljesítmény érdemel elsősorban elismerést, amely a közösség javát is szolgálja – sorolta a miniszterelnök.

Az a kérdés, hogy az ellenfelek miért gyűlölnek minket – közölte, és azt mondta, amikor minket támadnak vagy kritizálnak, nem vitatkoznak, hanem gyűlölnek.

Orbán szerint érdemes megnézni, hogy 30 évvel ezelőtt még volt szociális, keresztény és liberális demokrácia. De a liberálisok elérték azt a pozíciót, hogy szerintük már mindenkinek liberális demokratának kell lennie. Ez a liberális tézis mondja meg Európában, mit és  hogyan kell gondolni, mi nem fér össze a liberális eszmékkel. A liberális szabadságfölfogás szerint csak akkor lehetsz szabad, ha megszabadulsz mindentől ami valahová tartozóvá tesz téged – magyarázta.

Mint mondta, arra nincs biztos válasz, milyen jövője lesz az illiberális demokráciának. Úgy véli, meg kell találni a megfogalmazást, ami pozitív tartalommal tölti fel az illiberális kifejezést.

Álmodunk vagy ébren vagyunk? Valóban lehetséges, hogy egy 10 milliós ország az EU-ban kimásszon az adósságcsapdából, elutasítsa a migrációt? – tette fel a kérdést, és azt üzente, bátornak és összetartónak kell lenni.

Kósa András / nepszava.hu