Orbánnal szemben az európai jobbközép Clinton támogatásán gondolkozik
Kovács Zoltán is ott volt Hillary Clinton jelöltté választásán, és dicsérte a demokraták gyűlését - írja az Index.
A Trump-elnökségtől való félelem Philadelphiába, a demokraták jelöltállító gyűlésére terelt számos olyan jobbközép európai politikust, akik korábban mindig a republikánus jelölt megkoronázását nézték végig. De Trumpot nem nyelik le, ellentétben Orbán Viktorral.
Az európai jobbközép pártok hagyományosan az amerikai jobboldalt többé-kevésbé politikailag lefedő Republikánus Párttal tartanak fenn szövetségesi viszonyt, Donald Trump elnökjelöltté válása azonban ezt a hagyományt is felborította. A Politico Europe cikke szerint számos európai jobbközép párt átértékeli az eddigi kötődéseit és inkább a demokraták jelöltje, Hillary Clinton mögött sorakozik föl.
A cikk szerint ennek bizonyítéka az is, hogy milyen európai politikusok mentek el a republikánusok Clevelandben, illetve a demokraták Philadelphiában tartott konvenciójára.
A Trumpot elnöknek jelölő republikánus gyűlésen a Brexit mellett kampányoló volt UKIP-vezér, Nigel Farage és a holland szélsőjobb vezetője, Geert Wilders tűnt fel, illetve az európai Parlament Konzervatívok és Reformerek képviselőcsoportjának néhány tagja. Ezzel szemben a Clintont jelölő demokraták gyűlésén a zöldektől a szociáldemokratákon át az európai jobbközépig minden pártcsalád képviseltette magát Európából. Olyan európai politikusok és pártok kerültek össze Hillary Clinton táborában, akik odahaza vagy Brüsszelben egymásnak is ellenfelei.
A Politico több jobbközép politikust is megszólaltatott Philadelphiában:
- "Kizárt, hogy meg tudjam magam győzni arról, hogy olyan valakit támogassak, mint Donald Trump" - nyilatkozta a demokraták konvencióján részt vevő Alexander de Croo belga miniszterelnök-helyettes.
- "A pártom alapból a republikánusok gyűlésére megy, de idén úgy határoztunk, hogy nem így lesz" - ezt már egy holland kereszténydemokrata képviselő, Esther de Lange mondta a lapnak.
- "A populista jobboldal Európában - Le Pen, Wilders, a német AfD, a brit UKIP - Trumpra szövetségesként tekint. A mainstream európai pártoknak nincs nagyon választásuk" - magyarázta Hans van Baalen holland liberális pártelnök.
- A konzervatív liberális Lars Løkke Rasmussen dán miniszterelnök pedig egy rendezvényen arról beszélt, azért ment el Philadelphiába a demokraták gyűlésére, hogy azokat támogassa, akik harcolni akarnak a populizmus ellen és nemzetközileg együttműködnének.
- A spanyol jobboldali EP-képviselő, Antonio López-Istúriz White szerint a populizmus a fő ok, ami miatt az európaiak szakítanak a republikánusokkal. Arról is beszélt, halálra rémült mérsékelt politikusokkal találkozott odakint, akiket megrémít, mi történik a republikánus párt jobbszélén és a demokraták balszélén.
Ellenpéldaként a Politico nem mást, mint Kovács Zoltán magyar kormányszóvivőt idézi, aki szintén Philadelphiába, a demokraták gyűlésére látogatott el, de nincs elájulva Clintontól és nem támogatja a politikáját. Kovács ugyanakkor azt mondta,
nem is tölti el félelemmel egy Clinton-elnökség gondolata, sőt dicsérte a demokraták konvenciójának szimbolizmusát, azt, hogy abban a Philadelphiában tartják, ami „a demokrácia és az ország születési helye".
Orbán Viktor Bálványoson beszélt arról múlt hétvégén, hogy szerinte Donald Trump a jobb választás Európa és Magyarország számára a bevándorlással kapcsolatos javaslatai miatt, nem sokkal később pedig egy sajtótájékoztatón ennél is tovább ment, azt állítva,
a demokraták külpolitikája (menekültpolitikája) rossz az Európai Uniónak, Magyarországnak meg halálos. Trumpé Európának jó, Magyarországnak pedig az életet jelenti.