h i r d e t é s

Orbánt meddig tolerálja Washington?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbánt meddig tolerálja Washington?

2022. április 28. - 07:23

"A magyar miniszterelnök a putyini modellt követi. Ezt egyelőre lenyelik a nyugati országok, de kérdés, hogy meddig" – nyilatkozta a Klubrádiónak Simonyi András, egykori nagykövet, aki a NATO-ban és Washingtonban is képviselte Magyarországot.

A kép illusztráció! - Forrás: MTI

Simonyi Washingtonban egy zenekarban játszott Antony Blinken jelenlegi amerikai külügyminiszterrel. Aki nemrégiben az USA hadügyminiszterével együtt Kijevben járt. Zelenszkij elnök Bident hívta, de az amerikaiak ezt nem kockáztatták meg. Az USA külügy és hadügy minisztere további jelentős támogatást ígért Ukrajnának. Eddig az USA 3,2 milliárd dollárt költött erre a célra. Az amerikai miniszterek Kijevből hazafele megálltak Ramsteinben, az USA nagy légitámaszpontján, ahol találkoztak NATO miniszterekkel. Elmondták, hogy minden hónapban rendeznek hasonló tanácskozást Európában mindaddig amíg tart Putyin agressziója Ukrajna ellen.

Orbán Zelenszkij legnagyobb európai ellenfele

Simonyi szerint ezt gondolják a magyar miniszterelnökről Washingtonban. Orbán a választás utáni győzelmi beszédében az ellenfelek közé sorolta Zelenszkij ukrán elnököt is. Mindez persze lehet színjáték is. Az viszont tény, hogy Putyin Ukrajna elleni agressziója óta egyetlen fontos miniszter sem fogadta az ukrán nagykövetet Budapesten.

Ugyanakkor Magyarország befogadja az ukrajnai menekülteket. Ezért még Ferenc pápa is köszönetet mondott amikor fogadta Orbán Viktort a Vatikánban. Ahova nem véletlenül látogatott el először a választási győzelem után a magyar miniszterelnök. Ahogy Netanjahu izraeli miniszterelnök megkönnyítette számára a kapcsolat felvételét Trump akkori elnökkel, most a pápában reménykedhet, hogy egyengeti az útját Washington felé. Orbán helyzete most diplomáciailag sokkal nehezebb hiszen Trump és a republikánusok kedvelték őt miközben a demokraták kifejezetten utálták a magyar kormányfőt. Márki Zay Péter erőteljes amerikai támogatást élvezett, de így is elbukott. Most mind Orbánnak mind pedig az amerikai diplomáciának újra kell gondolnia a helyzetet.

Orbán kettős játékot játszhat

A magyar miniszterelnök eddig egyetlenegy orosz diplomatát sem utasított ki pedig minden NATO illetve uniós állam megtette ezt azt követően, hogy Putyin megtámadta Ukrajnát. Orbán számított Ukrajna megtámadására, fel is készülhetett. Közben viszont növekvő mértékben vált Magyarország az orosz kémek paradicsomává. Minthogy ez a folyamat évek óta tart, és egyáltalán nem állt le, fennáll a gyanú: Orbán az amerikaiak tudtával paktál Putyinnal! Az ilyen kettős játszmák egyáltalán nem ritkák ebben a régióban, ahol az USA és a Szovjetunió együtt vezényelte le a rendszerváltást. A kétkulacsos politizálásnak a magyar történelemben is van hagyománya. Martinuzzi György bíboros az osztrák császár és a török szultán között játszotta el ugyanezt. Igaz, hogy végül darabokra vágták, de két úr szolgálata mindig kockázatos vállalkozás volt.

Sokan azzal vádolják Orbánt, hogy a trójai faló szerepét játssza az Európai Unióban Putyin javára. Mi van akkor, ha minderről tájékoztatja az Egyesült Államokat is? Ceausescu és Milosevics is megpróbálta ezt a szerepet eljátszani. Egy darabig ment is nekik, de utána elég rosszul végezték. Orbán tudja, hogy bár az európai nagyhatalmak vezetői sem szeretik, de sakktábláról csakis az amerikaiak vehetik le. Egyáltalán nem biztos, hogy nem őrzött meg régi kapcsolatokat a CIA-vel amikor az amerikaiak annyira megbíztak benne, hogy rábízták: vezesse körbe Budapesten az Egyesült Államok elnökét, az idősebb George Busht. (fuhu.hu)