h i r d e t é s

Óriási korrupciós botrány alakul az EP körül, az egyik alelnököt őrizetbe is vették

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Óriási korrupciós botrány alakul az EP körül, az egyik alelnököt őrizetbe is vették

2022. december 11. - 11:09

A 2022 júliusában indított nyomozás gyanúja szerint egy Perzsa-öböl menti ország pénzzel és nagy értékű ajándékokkal vesztegette meg az Európai Parlament tisztségviselőit, hogy lobbizzanak az érdekében.

Eva Kaili - Forrás: Európai Parlament

Bűnszervezet, korrupció és pénzmosás gyanúja miatt legkevesebb 17 helyszínen házkutatást tartottak, öt embert pedig  kihallgatásra őrizetbe vettek pénteken a belga fővárosban, Brüsszelben annak a nyomozásnak részeként, amely azt vizsgálja, hogy egy Perzsa-öböl menti ország miként befolyásolta pénzzel és nagy értékű ajándékokkal az Európai Parlament tisztségviselőit, hogy lobbizzanak az érdekében – írja a Le Soir.

Az egyik, a nyomozás célkeresztjében lévő személy a belga lap szerint Eva Kaili, az Európai Parlament 14 alelnökének az egyike, az ellenzéki görög párt, a Pánhellén Szocialista Mozgalom (PASZOK) tagja, akit az élettársával együtt vittek be a brüsszeli lakásukban tartott péntek délutáni házkutatás nyomán. Egy este fél 11 előtt megjelent tweet tanúsága szerint a 44 éves politikus, volt televíziós műsorvezető tagságát azonnali hatállyal felfüggesztették Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) EP-frakciójában, a Kathimerini szerint pedig a PASZOK-ból ki is zárták.

Az S&D kiadott egy közleményt is, amelyben jelzi, hogy felháborítja az európai intézményeket behálózó korrupció gyanúja, amely ellen zéró toleranciát hirdet és mindenben együttműködik a nyomozással.

A Michel Claise vizsgálóbíró vezette nyomozás még 2022 júliusában vette kezdetét, eddigi csúcspontját a pénteki akció jelenti. Szivárgó  információk szerint a nyomozók egy EP-asszisztenst, egy lobbistát, Pier Antonio Panzeri (S&D) volt EP-képviselőt és Luca Visentinit, a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC) 2021 novemberében megválasztott főtitkárát is őrizetbe vették, számítógépeket és mobiltelefonokat foglaltak le, de 600 ezer eurót is, amelyet Pier Antonio Panzerinél találtak. Ő volt olasz EP-képviselőként jelenleg annak a Fight Impunity nevű nonprofit szervezetnek az elnöke, amelyet a 2019-ben alapítottak a súlyos emberi jogsértések büntetlensége elleni harcra. Tartottak egy házkutatást a belga EP-képviselő, Marc Tartabella, illetve Marie Arena (S&D) irodáiban is. Utóbbi az EP emberi jogi szakbizottságának az elnöke, aki a razziasorozat hírére úgy reagált, az egyik EP-asszisztense érintett a Fight Impunitynek 2019-ben végzett munkája miatt.

A Le Soir feltételes módban, a Politico tényként közli hogy a vesztegető Perzsa-öböl menti ország az a Katar, ahol most zajlik a futball-világbajnokság, és amelyet amúgy is rengeteg kritika ér emberi jogi visszaélések és amiatt, hogy a gyanú szerint a FIFA-tisztségviselőknek adott pénzen múlott, hogy elnyerte a megméretés rendezési jogát. Nemrég, november 30-án Katar hivatalosan is elismerte, hogy az elmúlt 12 év  stadionépítkezésein 400-500 külföldi munkás veszthette életét, sokkal több annál a háromnál, ahányról a Perzsa-öböl menti ország hatóságai addig beszéltek. Arról, hogy a stadionépítkezések akár több ezer ember életébe is kerülhettek, már évek óta röppentek fel hírek, ennek ellenére Eva Kaili „a munkajok zászlóvivőjeként” méltatta Katart, amikor november 1-én találkozott a munkaügyi miniszterével. (Népszava)