h i r d e t é s

Örökösödés szabályai 3.

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Örökösödés szabályai 3.

2021. április 02. - 19:26

Az örökösödést meghiúsító tényezők

Illetéktelenség
Ez vonatkozhat az örökösödés alanyára és tárgyára. Pl., ha az örökhagyó csaló, bűnöző és a hagyaték ebből a tevékenységből származik.
Az is ebbe a kategóriába esik, ha az örökhagyó vagy örökös hitetlen, hiszen ekkor a Sharia szerinti örökösödési eljárásnak nem lehetnek alanyai. Illetéktelen az is, aki jogkorlátozás (Hadzsr) alá esik, tehát büntető eljárás alatt áll, börtönben van, nem rendelkezik szabad akarattal, elmegyógyintézetben van stb. Ez utóbbi esetben a gyám örököl.

Gyilkosság
Nem örökölhet a gyilkos az áldozatától. Itt előre megfontolt szándékkal elkövetett emberölésről van szó. Ha a férj megöli a feleségét, elveszti jogát az örökségre. Az áldozat ellenben örökölhet gyilkosától. Ugyanis a gyilkossággal a gyilkos jogkorlátozás alá esik, vagyona örökségként kezelendő és az áldozat családja követelheti a pénzbeli megváltást. Ez gyakorlatilag az áldozat hagyatékává minősül át, melyet családtagjai örökölnek.
A nem előre megfontolt, gondatlanságból elkövetett emberölés nem zárja ki az örökölhetőséget, de ezt minden esetben külön kell megállapítani

Vallási különbözőség
Nem örökölhet más egy muszlimtól, csak muszlim. Az Iszlám nem csupán hit, hanem jogviszony.
Amikor valaki muszlimmá lesz születéssel, vagy a hit felvételével, egyben az Iszlám jogviszonyát vallja magára nézve kötelezőnek. Aki nem alanya ennek a jogviszonynak, nem élvezheti az abból eredő kedvezményeket, javakat. Így sem muszlim nem örökölhet nem muszlimtól, sem nem muszlim nem örökölhet muszlimtól.
Ha az örökhagyó muszlim fél meghal és örököse, aki nem muszlim, a halála után veszi fel az Iszlámot, nem jogosult örökségre. Ha viszont a halál előtt történik az Iszlám felvétele, akkor jogosult az örökségre.
Ha az örökhagyó és örökös nem tartoznak az Iszlám jogviszonyába, saját hovatartozásuk szerinti normák szerint folyik az örökösödési eljárás. Ebbe az Iszlám jogszolgáltatás csak akkor szól bele, ha az eljárás muszlim vagyont, jogot is érint.

Különböző országok jogrendjeibe tartozás
Ha örökhagyó és örökös két különböző Iszlám országban élnek, ez nem jelenthet elviekben akadályt az örökösödési eljárás lebonyolításában. A gyakorlat lehet azonban más.
Ha viszont csak az egyikük tartozik Iszlám jogviszony alá, a másikra helyi, világi jog vonatkozik, ez gátja lehet a Sharia szerinti örökösödési eljárás kivitelezésének.
Ebben az esetben javasolható a Sharia szerinti hagyatékfelosztást a világi jogrendet követő országban végrendelet gyanánt közjegyzői okiratba foglalni. Ha a hagyatékfelosztás nem ütközik az adott ország törvényeivel, ez az akadály elhárítható.

Címkék: