Öt tipp Energiahatékonysági Világnapra a professzionális szigeteléshez
A professzionálisan megtervezett és kivitelezett szigeteléssel nem csak a gázszámla közel 50%-át, de rengeteg időt és sok bosszúságot is megspórolhatunk. A március 6-i Energiahatékonysági Világnap alkalmából a Knauf Insulation szakemberei 5 pontban gyűjtötték össze, hogy mire érdemes odafigyelniük azoknak, akik új vagy meglévő családi házukat tervezik szigetelni. A szakértők tanácsaival több százezer forintos nem várt költségeket kerülhetünk el, ha pedig mindent jól csinálunk, hőszigetelt otthonunk energiahatékonyabb és pénztárcakímélőbb is lesz.
Magyarországon a CSOK, az Otthon Melege Program, a kedvezményes ingatlan ÁFA és a kedvező hitelkamatok miatt a válság évei óta az idén épül majd a legtöbb családi ház. A KSH adatai szerint ebben az évben 7%-kal több, összesen 10.078 családi ház épül majd, miközben ennek várhatóan többszörösét újítják fel tulajdonosaik. Nem mindegy azonban, hogy milyen energiahatékonysági színvonalon és minőségben, hiszen az emberiség által felhasznált energia 40%-át épületeink fogyasztják el. Íme, a Knauf Insulation tanácsai, amelyekkel új és felújított épületeink szigetelésének hatékonyságát javíthatjuk.
1. Kezdjük mindig az audittal!
Az épületenergia-hatékonysági felújítások alfája és omegája az energetika audit, amelynek során szakember méri fel szigetelni tervezett házunk energetikai állapotát, és azt, hogy hol vész el a legtöbb energia, a tanúsítványban pedig javaslatot tesz az energiamegtakarítás lehetőségeire. Az audit eredményeként kiderülhet, hogy a hőszigetelést megelőzően az ablakok cseréje a szükséges első lépés. Az audit ára azonban már azzal többszörösen megtérül, hogy megmutatja, milyen minőségű és vastagságú hőszigetelést szükséges alkalmazni házunk falain a 2018. január 1-jétől hatályos, szigorított energetikai rendeletnek való megfeleléshez. Az audittal tehát elkerülhetjük, hogy új épületünket „alulszigeteljük”, ami miatt csak további ráfordításokkal kaphatjuk meg a használatbavételi engedélyt, vagy éppen, „túlszigeteljük”, ami pedig már a szigetelés költségének megtérülését rontja, azaz pénztárcánkat terheli feleslegesen.
2. Folytassuk a felújítást tervezővel!
Az auditot követően a jó szigetelés, mint minden építőipari munka, a pontos tervezéssel folytatódik. Az újépítésű házak esetében a hőtechnikai terv része a kiviteli tervnek, ugyanakkor a felújítást végzők gyakran nem áldoznak rá. Pedig kellene! Építészmérnök tudja ugyanis a legpontosabban meghatározni azt, hogy épületünk adottságainak függvényében milyen típusú, minőségű, nedvességtűrő, illetve teherbíró képességű szigetelőanyag kerüljön a lábazatra, a falazatra, a gyorsan hűlő épületszerkezeti elemekre vagy a födémekre, illetve a tetőtérbe. A szigetelési terv részeként a tervezőtől anyagkiírást is kapunk, amellyel a kezünkben elkerülhetjük azt, hogy házunk készülő szigeteléséhez a szükséges anyagokból többet, kevesebbet, vagy éppen nem a megfelelő jellegűt vásároljuk meg.
3. Gondolkozzunk rendszerben!
A pontos anyagkiírás már fél siker, amelynek a másik fele akkor valósulhat meg, ha a szigetelés elemeit – a szigetelőanyagot, a ragasztót, a dübelt, az üvegszövet-hálót és a vakolatot – nem egyenként, más-más gyártók termékeit összeválogatva, hanem egy gyártó által készített rendszerként vásároljuk meg. A szigetelőrendszer elemeit a gyártók ugyanis laboratóriumi körülmények között fejlesztik ki, aminek köszönhetően a rendszer egyes elemei egymással kompatibilisek lesznek, és nem léphetnek fel közöttük káros reakciók. Ha így választunk hőszigetelő rendszert, akkor az valóban tartós és hatékony lesz, de a legtöbbet azzal nyerjük, ha a teljes rendszerre rendelkezünk a gyártó garanciájával, vagyis érvényesíteni tudjuk esetleges minőségi kifogásainkat.
4. A szigetelőanyag megvásárlásakor is kérjünk számlát!
Házunk tervezett hőszigetelő rendszerének megvásárlásakor érdemes több kereskedőtől árajánlatot kérni, napjainkban már jóval a munka megkezdése előtt. A vásárláskor legyünk következetesek, és kérjünk számlát, ez ugyanis a szigetelési rendszerre vonatkozó gyártói garancia érvényesítésének feltétele. A hőszigetelő rendszer megvásárlásában segítségünkre lehet a már kiválasztott kivitelező is, rajta keresztül akár árkedvezményt is kaphatunk a kereskedőknél. A szigetelőanyagok megvásárlásakor azonban feltétlenül legyünk jelen azért, hogy a pénzünkért valóban a legjobbat: egymással kompatibilis elemekből álló hőszigetelő rendszert kapjunk.
5. Körültekintően válasszunk kivitelező csapatot!
Ha új házat építünk, az építő cég végzi majd a szigetelést is, de az utólagos hőszigetelés esetén körültekintően kell eljárnunk a kivitelező kiválasztása során. Mindig több helyről kérjünk árajánlatot! Már az ajánlat külleme és részletessége is sokat elárul, ha pedig meg sem érkezik az írásos ajánlat, ne bízzuk meg a munkával a vállalkozót.
A részletes ajánlatnak tartalmaznia kell a szigetelés teljes kivitelezésének – állványozás, felület előkészítés, ragasztás, dübelezés, felhelyezés és vakolás – árát négyzetméterre vetítve, amely alapján össze tudjuk hasonlítani az ajánlatokat. A vállalkozóktól, akit nem árt hónapokkal a tervezett szigetelés előtt elkezdeni keresni, célszerű 2-3 referenciát is kérnünk olyan hőszigetelési rendszerre, amilyen a mi házunkon is lesz, ugyanis a szálas szigetelőanyagokkal – kőzetgyapot, üveggyapot – készülő hőszigetelő rendszerek professzionális kivitelezéséhez nem minden vállalkozó ért.
Ahogyan autót sem vásárolunk szerződés vagy számla nélkül, egy hasonló árú hőszigetelő rendszer kivitelezőjétől is követeljük ezt meg, még akkor is, ha ezzel nem leszünk népszerűek. Amennyiben tavasszal, illetve nyáron tervezünk szigetelni, a kivitelező kiválasztását érdemes már most elkezdeni.