Parlamenti háború
A barcelonai törvényhozás döntött Katalónia függetlenségéről, a spanyol szenátus pedig erre reagálva feloszlatta a tartomány kormányát - írja a Magyar Hírlap
Megszavazták a független „Katalán Köztársaság” létrehozását célzó javaslatot a katalán parlament függetlenségi pártjai pénteken Barcelonában. Az ellenzéki Ciudadanos (Állampolgárok) nevű liberális középutas párt, a Katalán Szocialista Párt (PSC) és a Spanyolországban kormányzó konzervatív Néppárt (PP) képviselői a szavazás előtt elhagyták az üléstermet. A törvényhozás kinyilvánítja, hogy „a Katalán Köztársaság független, szuverén, demokratikus, szociális jogállam” – szerepel a nyilatkozatban, amelynek tartalma nagyrészt megegyezik a katalán elnök által korábban felfüggesztett október 10-i tervezettel. A szavazás eredményét hatalmas üdvrivalgással fogadta az utcán összegyűlt többezres tömeg. Girona városának önkormányzata a döntés hírére azonnal bevonta homlokzatáról a spanyol zászlót. Carles Puigdemont katalán elnök hangsúlyozta: a katalán függetlenség támogatóinak most a békesség és méltóság értékeihez kell ragaszkodniuk. Kiemelte: a parlament pénteken megtette azt a régóta vágyott lépést, amelyért már hosszú ideje küzdött, és teljesítette a szavazóktól kapott felhatalmazást.
Válaszul a barcelonai eseményekre, a spanyol szenátus megszavazta azt az intézkedéscsomagot, amely az alkotmány 155-ös cikkére hivatkozva a katalán kormány feloszlatását és előre hozott helyi parlamenti választások megrendezését tartalmazza. A Spanyolországban kormányzó konzervatív Néppárt (PP) javaslatait a legnagyobb ellenzéki erőnek számító Spanyol Szocia- lista Munkáspárt (PSOE) és a Ciudadanos (Állampolgárok) nevű liberális középpárt is támogatta. A szenátus jóváhagyta, hogy a spanyol kormány hat hónapon belül helyi választásokat írhasson ki Katalóniában, ideiglenesen átvegye a katalán kormányzati feladatokat, és harmincnapos vétójoga legyen a katalán parlament döntéseivel szemben. Az intézkedések akkor lépnek életbe, ha megjelennek a hivatalos állami közlönyben. Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök a szavazást követően a szenátus folyosóján újságíróknak azt mondta: ami pénteken Katalóniában történt, az „bűncselekmény”, és egyértelmű bizonyítéka annak, hogy szükség volt a spanyol kormány intézkedéseinek elfogadására. Twitterén ugyanakkor üzent Spanyolország lakóinak is: „Nyugalmat kérek minden spanyoltól. A jogrend helyre fogja állítani a törvényességet Katalóniában”.
Semmi nem változik az Európai Unió számára a katalán függetlenség megszavazásával, az EU-nak Spanyolország marad az egyetlen tárgyalópartnere – hangsúlyozta Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke pénteken Twitter-bejegyzésében.
Az amerikai külügyminisztérium pedig közleményben tudatta, hogy Washington álláspontja szerint Katalónia továbbra is Spanyolország szerves része.
Szerző: Ulicza Tamás / magyarhirlap.hu