h i r d e t é s

Plazmaadók Éjszakája a Biolife-nál

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Plazmaadók Éjszakája a Biolife-nál

2024. október 14. - 14:53

Somhegyi Krisztián plazmaadó nagykövetként vett részt az eseményen

Somhegyi Krisztián, a Plazmadonork Éjszakáján

Az elmúlt hét péntekén, október 11-én rendezte meg a BioLife a Plazmaadók Éjszakáját két helyszínen, az egri és a pécsi Bajcsy-Zsiliszky úti plazmaközpontjaiban. Az egri helyszínen részt vett Somhegyi Krisztián, az Exatlon és több ismert TV sorozat sztárja, korábbi magyar műugró bajnok – ezúttal, mint a BioLife plazmaadó nagykövete jelent meg.

A Plazmaadók Éjszakájára a Nemzetközi Plazmaadó héten került sor – ezen a héten a világ több országában is különböző eseményekkel hívják fel a figyelmet a vérplazma gyűjtésének fontosságára. A BioLife egri és pécsi rendezvényein a látogatóknak ismeretterjesztő formában mutatták be egy plazmaközpont működését, és azt, hogy mi történik a plazmával a donációt követően, hogy miként lesz abból életmentő gyógyszer.

Az idei volt a második alkalom, hogy a BioLife megrendezte a Plazmaadók Éjszakáját. Az eseménynek otthont adó két központban előadások és bemutatók várták az érdeklődőket. Külön hangsúlyt kapott a plazmaadás biztonságossága és azok a folyamatok, amelyeket a BioLife a donorok egészségének védelmében alakított ki. Somhegyi Krisztián maga is előadó volt az egri helyszínen: mint plazmaadó mesélte el a tapasztalatait, így azt is, hogy miként illeszti be a plazmaadást az életvitelébe, amelyet az aktivitás és az egészségtudatosság jellemez.

A BioLife úgy alakította ki a Plazmaadók Éjszakáját, hogy az a résztvevők számára szórakoztató esemény, akár egy jó családi program legyen. A látogatók vezetett túrák keretében különböző tematikus állomásokon ismerték meg a plazmaadásnak helyet adó donortermet, a modern ferezis gépeket, a labort vagy éppen a plazma feldolgozásának folyamatát. A program során a központok munkatársai, így a donorvizsgáló orvosok is válaszoltak a látogatók kérdéseire. Sokan így tudták meg, hogy mennyire nagy szükség van a plazmára: például egy felnőtt hemofíliás beteg egy éves kezeléséhez átlagosan 1200 donációból származó plazmára van szükség. Ugyancsak meglepő volt a látogatók számára az a tény, hogy a plazmaadás több mint fél évszázados múltra tekint vissza: 60 éve nyitotta meg a BioLife jogelődje, Európa első, magánvállalat által üzemeltetett plazmagyűjtő központját Bécsben.

“Nagy élmény volt, hogy nagykövetként aktívan részt vehettem a BioLife Plazmaadók Éjszakáján Egerben és beszélgettem más donorokkal is” – mondta Somhegyi Krisztián.  „Elmeséltem a saját plazmaadó tapasztalataimat, és örömmel láttam, hogy az emberek mennyire érdeklődnek a plazmaadás iránt. Őszintén remélem, hogy ezzel én is hozzájárultam, hogy még többen adjanak plazmát, és az abból készült gyógyszerekkel a betegek teljes életet élhessenek.”

Egy egészséges ember vérplazmája a vérének 55%-át teszi ki. A plazma több mint 120 féle fehérjét tartalmaz, és ezek között olyan, az orvoslás szempontjából kulcsfontosságú fehérje is van, mint a vérzékeny betegek számára nélkülözhetetlen véralvadást segítő faktorok vagy az elsődeleges immunhiányos betegek kezeléséhez szükséges immunoglobinok.

Az egészséges vérplazma tehát olyan elemeket tartalmaz, amelyeket egyes betegségekkel élők plazmája nem, vagy nem elegendő mennyiségben, így plazmaalapú terápiákkal ezek a betegek tünetmentessé tehetők, és lehetővé válik számukra, hogy korlátozásoktól mentes, teljes életet élhessenek.

A Takeda, a BioLife Plazma Hungary anyavállalata, létfontosságú terápiás készítményeket készít a vérplazmából. A plazmaadáshoz szükséges tudnivalókról a BioLife plazmaközpontjaiban és a BioLife weboldalán tájékozódhatnak az érdeklődők