Polt elismerte: költségvetési csalást gyanít az Eliosnál az Unió
A kényes témában született OLAF-ajánlás hetekig parkolhatott „valahol”. - írja a nepszava.hu.
Költségvetési csalás és kapcsolódó bűncselekmények miatt javasolt nyomozást az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) a Magyar Ügyészségnek írott ajánlásában az Elios Zrt. által megvalósított, Európai Kohéziós Alapból támogatott közvilágítási projektek kapcsán
– derült ki Polt Péter legfőbb ügyész Harangozó Tamás szocialista képviselőnek írott válaszából, amelyet elsőként a hvg.hu közölt.
Mint ismeretes, az Orbán Viktor miniszterelnök vejéhez, Tiborcz István érdekeltségébe tartozott Elios kapcsán korábban csak sajtóértesülésekből lehetett tudni, hogy az OLAF súlyos visszaéléseket állapított meg, mivel az OLAF jelentését és a büntetőjogi javaslatairól szóló igazságügyi ajánlását a kormány nem tette közzé.
A Polt vezette ügyészség január közepén nyomozást rendelt el az OLAF által jelzett ügyekben, ám a főügyész akkor sem beszélt arról, hogy pontosan mi állt az OLAF ajánlásában.
Most azonban Harangozó Tamás szocialista képviselő arra kérdezett rá Poltnál, hogy a nyomozás vagy annak a meghiúsítása a célja a legfőbb ügyésznek?
Polt csütörtökön közzétett válaszában leszögezte, hogy „az ügyészségnek nem célja a nyomozás eredményességének meghiúsítása”, de mellette ismertette az Elios-ügy eddigi legfontosabb hazai eseményeit. Itt olvasható immáron hivatalos formában, hogy az OLAF főigazgatója december 22-i keltezésű levelében költségvetési csalás és ahhoz kapcsolódó bűncselekmények nyomozására tett javaslatot a magyar hatóságoknak. Ez azt is jelentheti, hogy a meglehetősen kényes témában született OLAF-ajánlás hetekig parkolhatott „valahol”.
Az ügyészség ugyanis lapunknak korábban azt írta, hogy a Legfőbb Ügyészség illetékes főosztálya csak hetekkel később, január 11-én kapta meg az OLAF igazságügyi ajánlást tartalmazó jelentését, azaz több mint két hétig tartott, hogy Brüsszelből a jelentés eljusson a magyar ügyészek asztalára.
Az ügyészség akkori tájékoztatása szerint az OLAF ajánlása három - 2009 és 2014 között kibocsátott - uniós-pályázat vizsgálatáról szól, ám kérdésünkre nem pontosították, hogy ez ténylegesen hány közvilágítási projektet jelentett.