h i r d e t é s

Praktikák horkolás ellen

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Praktikák horkolás ellen

2015. szeptember 25. - 13:17
0 komment

A horkolás az éjszakai pihenésünket zavaró kellemetlenség, amely súlyos esetben akár életveszélyes is lehet!

Pedig egyszerű praktikákkal - mint például a háton alvás megszüntetése - az enyhe horkolást akár ki is lehet küszöbölni, de a kóros állapot kezelésére is többféle lehetőséget ismertet a szakorvos - írja a sztarklikk.hu.

A horkolást a felső légutak légáramlási szűkülete okozza, ahol alvás közben az átáramló levegő mozgása gyorsul és megrezegteti a lágy szöveteket. "A jellegzetes hangnak különböző fokozatai vannak: a jóindulatú, enyhe formáról akkor beszélhetünk, ha a horkolás egyenletes és rendesen ki tudjuk pihenni magunkat éjjel" - mondta el Dr. Buda Bernadett fül-orr-gégész szakorvos. Kiemelte: ha a hálótárs arra hívja fel a figyelmünket, hogy horkolásunkat horkantások szakítják meg, és ezt követően nappal rendszeresen fáradtnak érezzük magunkat, sürgősen szakemberhez kell fordulni, mert elképzelhető, hogy ez az állapot kóros. "Alvási apnoe-nek nevezzük a pihenés alatt fellépő légzészavart - ilyenkor a légzés idegi szabályozási problémája miatt is a felső légutak valamely szintjén elzáródás lép fel és hosszabb ideig, akár másfél-két percig is kimaradhat a légzés. Ilyenkor a páciens felriad, és mivel ez óránként akár több tízszer is megismétlődhet, nem tud megfelelően pihenni. Amennyiben nem kezelik a problémát, ez komoly megbetegedésekhez vezethet, növeli a színinfarktus vagy az agyvérzés kockázatát" - figyelmeztetett a szakértő, aki azt is elmondta, hogy súlyos légzéskimaradással a lakosság 2-5%-a küzd. Sokan a súlyos állapotuk ellenére ellátatlanok, így a horkolás és légzéskimaradás miatt veszélyben vannak.

A horkolás egyébként minden korosztály problémája, férfiaké, nőké egyaránt. "A 30 évesek között már a férfiak 20%-a rendszeresen adja ki a jellegzetes hangot éjszakánként, de a hölgyek 5%-a szintén horkant álmában. A kor előrehaladtával azonban egyre többen kezdenek horkolni, ami egyébként a férfiakra anatómiai okok miatt jellemzőbb. A 60 éves kort elérve az erősebbik nem 60%-a, míg a nők 40%-a rendszeresen horkol" - tette hozzá Dr. Buda Bernadett, aki azt is elmondta, hogy nem reprezentatív felmérések szerint a válási okok listáján a harmadik helyen szerepel a horkolás - csak az anyagiak és a hűtlenség előzi meg.

A szakértőhöz gyakran fordulnak azért is, mert párjuk pihenését zavarja a horkolás. "Sokak csak háton fekve horkolnak, de testhelyzet változtatással ezt meg lehet szüntetni. A pizsama hátuljába bevarrt teniszlabda is jó megoldás lehet az enyhe horkolás megszüntetésére, emellett érdemes kerülni a lefekvés előtti alkoholfogyasztást és a késői vacsorázást is. A hálószoba átszellőztetésével, túlsúly esetén pedig fogyással is javíthatjuk a problémát, illetve a különféle gyógynövények felhasználásával készült torokspray a szájüreg hátsó részébe fújva egyszerű módon segítheti enyhébb esetekben a nyugodt alvást. Súlyos esetben azonban elengedhetetlen szakorvoshoz fordulni és kivizsgáltatni magunkat. A felső-légúti fizikális vizsgálatot követően az alvásról már hazavihető készülék segítségével is lehet tájékozódni, amely többek között a légzéskimaradást, a vér oxigénszintet, a pulzusszámot, a horkolást és akár a testhelyzetet is figyeli. Többféle kezelési lehetőség létezik - például műtéti beavatkozások a felső légutak területén modern rádiófrekvenciás technológiával, horkoláscsökkentő implantátum, szájba helyezhető eszközök vagy súlyos esetben a légsínterápia" - mondta el Dr. Buda Bernadett, aki hangsúlyozta, hogy ha az alvási apnoe tüneteit észleljük, mindenképpen forduljunk mielőbb szakorvoshoz!

 

sztarklikk.hu (Címlap Fotó: Sztárklikk)