Putyin az ENSZ-közgyűlés kulcsfigurája
New Yorkban gyülekeznek a világ vezetői az ENSZ-közgyűlés éves megnyitójára, ezúttal azonban nem csupán protokollról van szó.
Égetően fontos kérdéseket kell megbeszélni. Az egyre tragikusabbá váló szíriai polgárháborút, a menekültválságot súlyának megfelelően kellene tárgyalni. Hétfőn az egyik kulcsszereplő, Vlagyimir Putyin orosz elnök mond beszédet. És hosszú idő után négyszemközt folytat megbeszéléseket Barack Obamával, akkor, amikor az orosz katonai befolyás egyre növekszik Szíriában - írja a Heti Válasz.
Úgy tűnik, hogy Moszkva vette át a kezdeményező szerepet a konfliktus megoldásában. Az oroszok súlyát jelzi, hogy egy héttel ezelőtt Benjamin Netanjahu izraeli elnök és katonai tanácsadói tárgyaltak Moszkvában. Megegyeztek abban, hogy nem zavarják egymást a légtérben. Irak pedig megosztja Szíriával kapcsolatos hírszerzését Moszkvával, Teheránnal és Damaszkusszal.
Mit lehet várni Putyintól? Ehhez adhat eligazítást az az amerikai interjú, amelyet vasárnap sugárzott a CBS csatorna. A neves újságíró, Charlie Rose nyugodtnak, szellemesnek, magabiztosnak nevezte az orosz elnököt. Putyin nevetve közölte, hogy egyáltalán nem akar cár lenni, bár 15 éve van hatalmon. Népszerűségét azzal magyarázta, hogy népével összeköti a mély hazaszeretet. Nem tarja magát autokrata politikusnak, csak a törvényeket tarttatja be. Elismerte, hogy a demokráciaépítés lassú folyamat, van még mit tenni. De ők csak negyedszázada csinálják, míg az Egyesült Államokban két évszázada dolgoznak ezen, mégis akad rendőri brutalitás.
Putyin kinevette a riportert, amikor az azt állította, hogy Oroszország megszállottan akar ismét világhatalmi pozícióra törni. Moszkva csak tiszteletet követel magának, mondja. Amikor úgy fogalmazott, hogy a XX. század nagy tragédiája volt a Szovjetunió összeomlása, azon azt értette, hogy 25 millió orosz maradt ezzel a döntéssel határon kívül. Az ő sorsuk azóta is megoldatlan.
Putyin változatlanul puccsnak, egy szuverén ország belügyeibe való brutális beavatkozásnak vélte Janukovics ukrán elnök erőszakos eltávolítását. Bizonyítéka van arra, hogy mindezt a Nyugat és Amerika szervezte. Konkrétumot nem mondott, de jelezte, hogy Ukrajnában rengeteg emberrel van személyes kapcsolata. Ők informálták.
Putyin szerint csak úgy lehet rendezni a szíriai konfliktust, ha a legitim kormányt támogatják a terrorizmus ellen. Az elnök állítja, hogy jelenleg az orosz tevékenység csak annyit jelent, hogy korlátozott mennyiségű fegyvert szállítanak Aszadnak, orosz katonai kiképzők dolgoznak Szíriában és humanitárius segélyt küldenek. Mindez nem ütközik az ENSZ-alapokmányába.
Orosz szemszögből csak egyetlen legitim hadsereg van Szíriában, ez pedig Bassár el- Aszad katonasága. „Hadban áll azokkal, akiket nemzetközi partnereink ellenzéknek neveznek. A valóságban azonban Aszad a terroristák ellen harcol” – állítja az orosz elnök, aki amiatt is aggódik, hogy a volt szovjet tagköztársaságokból közel kétezren harcolnak az ISIS csapataiban.
Putyin szerint az amerikai kísérlet megbukott. Nem sikerült harci alakulatokat kiképezni a szír ellenzéki erőkből. Az amerikaiak 12 ezer felkelőt képeztek ki, ebből mindössze 60 volt képes arra, hogy harcoljon, de csak 4-5-en harcoltak a valóságban. A többi az amerikai fegyverekkel az ISIS-hez menekült – mondja Putyin.
Moszkva koordinált együttműködést akar a szíriai válság megoldására. És az elnök szerint szívesen vesz minden elképzelést, ami a terroristák elleni közös harcot segíti.
Putyinnak jó véleménye van az amerikaiakról, kreatívnak, nyitottnak tartja őket. Barack Obamáról nem volt hajlandó semmit sem mondani. Arra a kérdésre, hogy mit szól ahhoz, hogy egy republikánus elnökjelölt gengszternek nevezte, úgy válaszolt, hogy egyszerre nem lehet gengszter és KGB-ügynök.
valasz.hu (Címlap: Fotó: valasz.hu)