Rabosították a volt jelölteket
Akár két év börtönbüntetés is várhat a Seres Mária Szövetségesei nevű párt egykori egyéni képviselőjelöltjeire, közülük már 29-et gyanúsítottként hallgattak ki – tudta meg a Magyar Nemzet. Állítólag nem működtek együtt a kampányköltségek elszámolásában. Azt viszont nem tudni, hogy a jelöltenkénti ötmilliós összegeket miért nem a párton keresik.
A Seres Mária Szövetségesei (SMS) nevű párt tavalyi egyéni képviselőjelöltjeinek csaknem a felét gyanúsítottként hallgatta ki a rendőrség az Állami Számvevőszék feljelentése nyomán. A Magyar Nemzet úgy tudja, az érintetteket rabosították, ujjlenyomatot vettek tőlük, és nem kizárt, hogy az összes jelölt, tehát a párt színeiben egyéniben rajthoz állt mind a 67 ember így jár a jövőben. A lapnak az SMS több egykori képviselőjelöltje számolt be arról, hogy a lakóhelyük szerint illetékes rendőrségen kellett megjelenniük, ahol gyanúsítottként kihallgatták, majd rabosították őket - írja a Magyar Nemzet Online.
A lap szerint, a gyanúsítás alapja tájékoztatásuk szerint a büntető törvénykönyv 363. szakasza volt, ami a számvevőszéki ellenőrzéssel kapcsolatos kötelezettségek megszegéséről szól. A jogszabály a többi között azt mondja ki, hogy „aki az Állami Számvevőszék ellenőrzése során az Állami Számvevőszékről szóló törvényben meghatározott közreműködési kötelezettségét megszegi, és ezzel az ellenőrzés lefolytatását akadályozza, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.
Nem tudnak elszámolni
A Nemzetnek Kapás József, aki a szolnoki 3. egyéni választókerületben indult, felidézte, hogy az ÁSZ korábban vizsgálta a párt pénzfelhasználását. A kampányban ma már nemcsak jelöltenként egymillió forint költhető el, mint korábban, hanem a jelöltek után fejenként további 4 milliót költhet a párt a kampánytevékenységgel összefüggő kiadások finanszírozására. Az egymillió a jelölteknek jár, de erről lemondhatnak a párt javára, ahogy ezt az SMS-nél a legtöbben meg is tették.
Kapás József közlése szerint a párt most azzal érvel, hogy azért nem tud elszámolni megfelelően az ÁSZ felé a kampánykiadásokkal, mert a jelöltektől nem jött visszaigazolás arról, hogy a pénzt hogyan és mire használták fel. Csakhogy – mondta – a jelölteken legfeljebb egymilliót lehetne keresni, már ha az összegről le nem mondtak még a voksolás előtt a párt javára, az ezen felüli 4 millióhoz viszont semmi közük. Ennek ellenére most mégis rajtuk kérik számon az együttműködés hiányát. „A párt ránk kente a felelősséget” – fogalmazott.
Nem tudja, nem érti, nem mondta senki
Egy másik egykori SMS-képviselőjelölt, aki éppen a mostani gyanúsítás miatt névtelenséget kért, a lapnak azt mondta, hogy neki sem fejtették ki pontosan a kihallgatáson, hogy miként akadályozza az elszámolást. Ő ugyanis az általa felhasznált egymillióról számlákat adott le, a további 4 millióval azonban nem találkozott. Sőt, nem is közölte vele senki, hogy az SMS ezt a pénzt pontosan mire költötte. Nem is érti, miért rajta kérik ezt számon – tette hozzá.
Más jelöltek is hasonló problémákról számoltak be a Magyar Nemzetnek. Érdeklődésünkre a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányságon annyit erősítettek meg, hogy „az ÁSZ-nak egy párttal szemben tett feljelentése nyomán” a nyíregyházi ügyészség számvevőszéki ellenőrzéssel kapcsolatos kötelezettségek megszegése vétség gyanúja miatt nyomozást rendelt el.
A főkapitányságnak az eljárás lefolytatására kijelölt gazdaságvédelmi osztálya eddig 29 gyanúsítottat hallgatott ki. A nyomozás határidejét február 12-ig meghosszabbították, de további részleteket „az eljárás jelen szakaszában” nem közöltek. Így nincs válasz arra, milyen együttműködést tagadtak meg a jelöltek, továbbá hogy miért és pontosan mekkora összeget keresnek rajtuk.
Kamupárt
Az ügyben a lap szerette volna megkérdezni az SMS-t is, de nem tudták elérni Seres Mária pártelnököt, a párt információs vonalát pedig hiába hívták. Nem csak ezért hagyott azonban dühös és csalódott embereket maga után az SMS tavalyi választási szereplése. A jelöltenkénti egymilliós állami támogatásokkal is problémák voltak. A tavalyi parlamenti választáson a 67 SMS-jelölt közül nyolc olyan ember volt, aki nem mondott le, vagy valamilyen technikai hiba miatt nem tudott lemondani a párt javára az egymilliós jelöltenkénti összegről.
Most a lap információi szerint közülük többeknek a számláján inkasszó van, pedig állítólag a párt korábban azt ígérte, jótáll valamennyi indulójáért. Ez azért lényeges, mert a kampányfinanszírozásról szóló törvény kimondja: annak a jelöltnek, aki nem kapta meg a szavazatok legalább 2 százalékát, vissza kell fizetnie a felvett állami támogatást. Mivel az SMS jelöltjeinek többsége nem érte el ezt, most hét embertől is visszakérik a pénzt, a párt pedig nem áll jót értük.
A SMS-t a lap által megkérdezett egykori jelöltek szinte egybehangzóan kamupártnak nevezték, azaz olyan pártnak, amely az állami támogatások és kampánypénzek érdekében állt rajthoz a választáson.