Robban a magyar nyugdíjbomba, de van itt egy még nagyobb baj
Néhány évtized múlva a jelenlegi magyar nyugdíjrendszer fenntarthatatlanná válik.
Ennél talán még nagyobb probléma, hogy nem készül erre rendesen a lakosság: az öngondoskodást segítő megtakarítások (életbiztosítások, nyugdíjpénztárak, NYESZ) aránya nagyot csökkent az elmúlt években a megtakarításokon belül. Kétséges, hogy a hamarosan megjelenő állami nyugdíjkötvény rövid- vagy középtávon elhozná a pozitív fordulatot. - írja a Portfolio
Három nyugdíjcélú megtakarítási formát díjaz manapság 20%-os befizetésarányos adókedvezménnyel az állam, így gyakorlatilag ezek uralják a magyar öngondoskodási piacot:
- nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ),
- önkéntes nyugdíjpénztár,
- nyugdíjbiztosítás.
Az életbiztosításokat is öngondoskodási célú terméknek tekinthetjük (a részhalmazuknak tekinthető nyugdíjbiztosításokban heverő összegről pedig nincs hivatalos adat), ezért ezek nominális állományát is tartalmazza alábbi ábránk. Mint látható, az utóbbi negyedévekben összegszerűen is megtorpant az öngondoskodási termékekben lévő háztartási vagyon növekedése.
2013 eleje óta a három megtakarítási forma közül
- az életbiztosítások aránya 4,8%-ról 3,6%-ra,
- az önkéntes nyugdíjpénztáraké 3,7%-ról 3,5%-ra,
- a NYESZ-é 1,4%-ról 0,9%-ra
csökkent a széles értelemben vett megtakarítások piacán, miközben a folyószámla-betétek, a készpénz és az állampapír, vagyis az öngondoskodási célú megtakarítási formáknak aligha nevezhető eszközök soha nem látott növekedést produkáltak.