Senki sem érzi magát illetékesnek, ha a lélegeztetőgépek garanciájáról van szó
Az Országos Kórházi Főigazgatóság visszapasszolta a labdát a külügynek a lélegeztetőgépek garanciái ügyében. Szerintük Szijjártóék szerződtek a gyártókkal, így ők nem is tárgyalhatnak a raktárban lévő eszközök garanciájának meghosszabbításáról.
A közelmúltban számolt be arról a HírKlikk, hogy lejáróban az életmentésre sosem használt lélegeztetőgépek tömegeinek garanciája, mert a jellemzően Kínából beszerzett eszközökre egy éves garanciát biztosítottak a gyártók. A beszerzett 16 ezer lélegeztetőgépért 300 milliárd forintot fizetett ki Szijjártó Péter minisztériuma, azaz darabonként csaknem 19 millióért vette azokat. Mint arról szintén beszámoltunk, gyakran oly módon vásárolt, hogy a vételár 100 százalékát előre kifizette a gépekért.
Az RTL Klub Híradója korábban arról számolt be, hogy a gépek egy része azóta egy gödöllői raktárban porosodik, csak a tárolásuk havonta 90 millió forintba kerül. Az RTL Klub összesen 425 elajándékozott lélegeztetőgépet számolt össze. Ez az átlagos beszerzési árral, azaz 19 millió forinttal számolva, nagyjából 8 milliárd forintos ajándékot jelent a magyar adófizetők pénzéből. Azóta újabb 30 darab elajándékozásáról született döntés, ezeket Moldávia, illetve Tunézia kapja.
Elsőként megkérdeztük a külügyi tárcát, mi lesz a zömében sosem használt berendezések jótállásával, hiszen a kormány terve az, hogy szép lassan eladogatja a gépeket. De garancia nélkül erre még kisebb az esély.
„A minisztérium által beszerzett lélegeztetőgépek beüzemelve, életmentésre tökéletesen alkalmas állapotban átadásra kerültek az OKFŐ részére. A beüzemelt lélegeztetőgépek átadását követően, a tulajdonosi joggyakorló jogosult eljárni, így a kérdésben a minisztérium illetékességgel nem rendelkezik, nem tekinthető az infó törvény alapján adatkezelőnek” – írta korábban nekünk a külügy. Hallgatva rájuk, az Országos Kórházi Főigazgatósághoz fordultunk, de ők visszapasszolták a labdát a külügynek.
„Tájékoztatom, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium által kötött szerződések és az azokban foglalt garanciális feltételek tekintetében az Országos Kórházi Főigazgatóság nem minősül adatkezelőnek, szerződéses jogviszonyban a szállítókkal nem áll. A fenti válasz megadásával a közérdekű adatok megismerése iránti igényét elutasítom” – írta megkeresésünkre a főigazgatóság adatvédelmi tisztviselője, dr. Sebestyén Kálmán.
Természetesen nem hagytuk annyiban az ügyet, és ismét a külügyi tárcához nyújtottunk be adatigénylést, hisz' más lehetőség nincs, eszerint nyilván mégis a szerződéseket aláíró minisztérium az illetékes.
Nem ez az első eset, hogy falakba ütközünk. Azt immár hónapok óta nem sikerül kideríteni, milyen kormányzati döntés előzte meg az Alapjogokért Központ közpénzből folytatott militáns kampányát. Az összes megkérdezett állami szerv és minisztérium ugyanis azzal pattintotta le megkeresésünket, hogy az ügyben nem adatkezelő. (HírKlikk)