Simicska nem hagyja annyiban
A Közgép a Közigazgatási és Munkaügyi Bírósághoz fordult miután a Közbeszerzési Döntőbizottság három évre kizárta a céget minden közbeszerzési eljárásból - ha itt sem járnak sikerrel, akkor európai fórumokra viszik az ügyet.
A közbeszerzést, ami miatt Simicskáékat kizárták végül Mészáros Lőrinc konzorciuma nyerte. A felcsúti polgármester Budapesten is tarol: több mint 200 millióért építhet szennyvízvezetékeket. Eközben épül a felcsúti kisvasút is, a tervek szerint novemberben már robogni fog - meglepetésre nem Mészáros a kivitelező - írja a nepszava.hu.
Simicska Lajos nem hagyja magát ellehetetleníteni, a Közgép Zrt. a Közigazgatási és Munkaügyi Bírósághoz fordult miután a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) július végén három évre kizárta a céget minden közbeszerzési eljárásból - írta a Világgazdaság (VG). A Közgép arra számít, hogy a bíróság már első fokon számára kedvezően dönt - ha nem így lenne, akkor a vállalat kész akár európai fórumokon is eljárást indítani. A VG szerint nehéz lenne megbecsülni, hogy mikorra születhet döntés, de akár már augusztusban, ideiglenes intézkedésként felfüggeszthetnék a közigazgatási határozat végrehajtását. Simicska cége már a jogorvoslati kérelmében és a KDB tárgyalásán is tételesen bebizonyította, hogy a törvényeknek megfelelően, jóhiszeműen és az elvárható gondossággal járt el ajánlatának benyújtásakor - írta közleményében a társaság.
Megírtuk: a Közgépet azon a pályázaton "meszelték el", amelyet az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság írt ki a Győr–Gönyű Országos Közforgalmú Kikötő infrastrukturális továbbfejlesztésére. Ezen három másik pályázó mellett a Közgép és a Kötiviép’B Kft. közösen indult. A konzorcium adta a legalacsonyabb ajánlatot, mégsem nyert, sőt a cégeket és a bevonni tervezett külföldi partnert hamis adatközlés miatt ki is zárta a tenderből a kiíró. A Közgép ezért a KDB-hez fordult, amely elutasította a társaság jogorvoslati kérelmét, és ezzel gyakorlatilag kimondta, hogy hamis adatokat szolgáltatott. Emiatt pedig Simicska vállalatát három évre kizárták a közbeszerzésekből, valamint a folyó eljárásokból is. Ez után egyetlen pályázó maradt versenyben, a Kikötő Konzorcium. Ennek tagjai: Mészáros Lőrinc vállalata, a Mészáros és Mészáros Kft., az A-HÍD Zrt., valamint Swietelsky Vasúttechnika Kft. Az Első Magyar Közbeszerzési Tanácsadó Zrt. eredményhirdetése szerint Mészárosék 6,89 milliárd forintért végezhetik el a munkát.
Mészáros vállalata fővárosban is jól szerepel: a Mészáros és Mészáros a Colas Alterrával és a Duna Aszfalttal közösen nyert el két megbízást a Budapest Komplex Integrált Szennyvízelvezetése projekt kereten belül, 226 millió forint összértékben - írta az Origo. A főváros EU-s forrásokból finanszírozza a beruházást.
A napokban derült ki az is, hogy hatalmas meglepetésre nem a polgármester cége, hanem a Swietelsky Vasúttechnikai Kft. építheti meg a felcsúti kisvasutat - közölte a Miniszterelnökség. A Felcsúti Utánpótlás Nevelésért Alapítvány és a cég július 10-én írta alá a szerződést. A Swietelsky-t nem nyílt eljárás keretében választották ki: a tárca magyarázata erre az, hogy a projekt bruttó összköltsége 857 millió forint, az EU pedig ehhez 600 millió forintot ad, a támogatás tehát nem éri el a teljes költségek 75 százalékát, így a törvény szerint nem kell közbeszerzési eljárást kiírni. A munkálatok már zajlanak, a kisvasút a tervek szerint október 31-re készül el. Az Orbán Viktor háza mellett is elhaladó vasútvonal a számítások szerint évente 6 millió forint bevételt termel majd - számolt be az RTL Híradó. Megírtuk: a kormány 2013-ban döntött úgy, hogy kiemelt beruházássá minősíti a felcsúti kisvasutat, egyben elkülönít rá 600 millió forint, részben uniós fejlesztési forrást. A pályázaton egyetlen indulóként a Mészáros vezette alapítvány futott be, ez szerződött tehát tovább a kivitelezésre.
A felcsúti barát
Mészáros Lőrincet 2011-ben időközi önkormányzati választáson választották Felcsút polgármesterévé, miután elődje, Varga György köztartozásai miatt lemondott. Azóta Orbán Viktor barátjának építési vállalkozásai virágzásnak indultak - olyannyira, hogy a négymilliárd forint értékű felcsúti stadiont is részben az ő cégei építették fel. Emellett Mészárosnak mezőgazdasági érdekeltségei is vannak: sertéstelepeit például százmilliókkal támogatja az Unió. Legnagyobb cége, a Mészáros & Mészáros Kft. 2011-ben 157 százalékkal, majd 2012-ben és 2013-ban is egyaránt 110 százalékkal növelte árbevételét az előző évihez képest. Mészáros nem tagadta, "abban, hogy idáig eljutott, a szerencse és a Jóisten mellett Orbán Viktornak is jelentős szerepe volt".
nepszava.hu (Címlap: Hegesztik, ahol érik FOTÓ: SZALMÁS PÉTER)
Posted by SEJT on 2015. augusztus 8.