h i r d e t é s

Szabolcsi belharc a fideszes Döbrögik vidékén

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Szabolcsi belharc a fideszes Döbrögik vidékén

2017. június 12. - 13:52

Új főigazgatót kapott februárban a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kormányhivatal. Polgári András kinevezése látszólag mínuszos hír, még az állami távirati iroda sem foglalkozott vele. - írja az mno.hu.

Forrás: mno.hu

Pedig az eseménynek önmagán túlmutató jelentősége volt: az önkormányzatokat ellenőrző, a helyi polgármestereket felügyelő, a törvényesség őreként működő megyei hivatalban csaknem egy hónapon keresztül totális fejetlenség uralkodott.

Ugyanis Orbán Viktor miniszterelnök január 15-én azonnali hatállyal felmentette a hivatalt irányító Kozma Pétert, aki viszont maga is tisztogatott ezt megelőzően.

Leváltotta közvetlen helyetteseit, Bogáti János főigazgatót és Karakó László hivatalvezetőt.

A menesztettek nem egyszerű bürokraták voltak.

Kozma korábban három, Karakó két cikluson keresztül fideszes országgyűlési képviselőként dolgozott, Bogáti pedig a térséget a parlamentben képviselő Seszták Miklós fejlesztési miniszter bizalmi embere. Ő 2014 óta miniszteri biztos, a Seszták hátországának számító Záhony–Kisvárda térség félzárkóztatásáért felel.

Bár főigazgatót találtak a hivatal irányítására, új kormánymegbízottat közel egy éve nem neveztek ki.

Pedig a vonatkozó törvény szerint csak akarat kérdése a kinevezés: az előírások alapján az illetékes miniszter, Lázár János kiválasztotta személyt a kormányfő bízza meg a feladattal.

Mivel kíváncsiak voltunk, miért bocsátották el Kozmát, és miért nem találják hónapok óta az utódját, megkerestük a megyei potentátokat, több polgármesterrel is beszéltünk. Abból, amit elmondtak, egy megdöbbentő, a jelenlegi politikai és államigazgatási rendszert jól leíró történet bontakozik ki.

A rendszerváltás előtti időkre emlékeztető módon mosódnak össze a párt és az állam ügyei, a Fidesz egymással harcoló erős emberei nehezítik a hivatal működését.

Jellemző, hogy a lapunk által megkeresett független polgármesterek is azt kérték, ne említsük a nevüket, mert tartanak a választókerületükben Döbrögiként viselkedő parlamenti képviselők bosszújától.

Azért csúszik az új kormánymegbízott – vagy miként a helyiek nevezik: a megyei „ispán” – megtalálása, mert a kormányhivatalokat felügyelő Lázár János nem akar belenyúlni a megyei darázsfészekbe

– ezt már lapunk kormányzati forrásai állítják.

Ugyanis a szabolcsi ügyekre három olyan fideszes nagyágyúnak is ráhatása van, akikkel nem lehet következmények nélkül szembe menni. Kozma is hátszéllel került a posztra: élvezte Kövér László házelnök bizalmát.

1999-ben, amikor a Fidesz megyei vezetője, Helmeczy László fellázadt a pártvezetés ellen, a választmányi elnök támogatásával Kozma lépett a helyére és tett rendet a szervezetben.

Kövér ma is rajta tartja a szemét a térségen: Nyíregyháza polgármestere, Kovács Ferenc jó barátja, egykori kollégiumi szobatársa. Polgári András is a város adóügyi osztályáról került a kormányhivatal főigazgatói székébe.

Ugyanakkor a kormányzati ügyekben Lázárral rendszeresen konfrontálódó Seszták is nehezményezi, hogy bizalmi emberét eltávolították a hivatalból.

A nyírbátori választókerület fideszes képviselőjéről, az egykori kisgazda Simon Miklósról több polgármester is azt mondta: a térségben „élet és halál ura”.

Egyébként a pártban a nyíregyházi polgármester kapta a feladatot, hogy alkalmas jelöltet találjon a hivatal élére, de egyelőre nem járt sikerrel, nem tudott közös nevezőre jutni Simonnal és Sesztákkal.

Azt még a helyi ellenzéki politikusok is elismerik, hogy Kozma fideszes múltja ellenére hivatalnokként viselkedett: ha visszaéléseket tapasztalt, érvényesíteni próbálta a törvényi előírásokat. Bár időnként lavírozott az erőcsoportok között, nem állta útját a fideszes polgármesterek ügyeit célzó vizsgálatoknak.

Állítólag ez is lett a veszte.

És utóbbi években volt mit vizsgálnia, sorjáztak a botrányos ügyek: lapunk márciusban helyszíni riportban számolt be arról, hogy több polgármester ellen közokirat-hamisítás, költségvetési csalás, uzsorázás miatt indult nyomozás, akad, akit már jogerősen elítéltek.

Kisléta fideszes polgármestere, Madácsi Imre például tíz hónapig vezette úgy a falut, hogy jogerősen el volt ítélve, végül a kormányhivatal mondta ki, hogy méltatlan a tisztségére.

Csakhogy az időközi választást megnyerte, mire a hivatal újra méltatlannak nevezte. Végül az idei májusi voksoláson már nem indult, veszített is a helyére kinézett fideszes jelölt. A nagykállói – szintén kormánypárti – Juhász Zoltán ellen hűtlen kezelés gyanújával nyomoz a rendőrség.

Mindketten bírták Simon Miklós támogatását, de a parlamenti képviselő korábban kampányolt Csák István mellett is, aki Terem élén áll. Csákot is elmarasztalta a hivatal, amiért törvénysértő módon vezette a falut, nem vette napirendre a helyi képviselők javaslatait.

Uzsora és csalás miatt tartóztatták le februárban Nyírpilis polgármesterét, Beri Róbertet. Bár ő papírforma szerint független, tavaly beleállt a Fidesz kvótaellenes népszavazási kampányába, a faluban meglepően sokan adták le a voksukat a kormánypárt útmutatása szerint. E települések mindegyike Simon választókörzetéhez tartozik.

De született már feljelentés költségvetési csalás miatt Simon felesége, Rizsák Ildikó, Nyírbogár vezetője ellen is, amiért az új szennyvízelvezetőt nem az út alá, hanem mellé fektették.

És nem ez volt az első botrány a faluban.

2014-ben a község szembekerült a kormányhivatallal, amely nehezményezte, hogy hárommilliós végkielégítést adott szabálytalanul a leköszönő polgármesternek. Aki nem volt más, mint Simon Miklós: az összeférhetetlenség bevezetése után ugyanis inkább a parlamenti képviselőséget választotta.

Végül beérte azzal, hogy a fideszes többségű testület díszpolgárrá választotta, a jelenlegi polgármester, Rizsák Ildikó, Simon felesége javaslatára.

A megyei kormányhivatal januári közleménye szerint Kozma Pétert azért menesztették, mert a Miniszterelnökségen kapott munkát, és az összeférhetetlen lenne a megyei feladatkörrel, ám nincs jele annak, hogy bármilyen posztot elnyert volna a következő hetekben. A megviselt hivatalnok-politikus március 4-én infarktusban elhunyt.

Az utódját kereső Lázár ragaszkodik ahhoz, hogy olyan személyt nevezzenek ki, akit a Fidesz helyi emberei elfogadnak. Kormányzati forrásaink nem cáfolták azt a helyi pletykát, hogy a kiszemelt személyről megszavaztatta a Fidesz helyi választókerületi elnökeit, de a kiválasztott nem kapott egyhangú támogatást.

Az egykori hivatalvezetőről egyébiránt még az MTI is elfeledkezett: míg elbocsátása előtt számos nyilatkozatát közreadta, az idén már sem a leváltásáról, sem a halálhíréről nem számolt be.

mno.hu