Szörnyű válság közeleg: brutálisan fogy a homok a földről
Hihetetlenül megnőtt a homok iránti kereslet szerte a világon. - írja a blikk.hu.
Úgy tűnik, szörnyű válság is kialakulhat a helyzetből.
Az utóbbi időben a homokot már nem csak építkezésre használják: üveg, aszfalt, kozemtikai szerek, fogkrémek, mikrochipek készülnek a segítségével, de a kijelzők által ott van az autókban, repülőgépekben is.
A homok jelenti a modern társadalom alapját
– mondta Aurora Torres, a németországi biodiverzitás-kutató intézet (iDiv) munkatársa, akinek tavaly jelent meg tanulmánya a homokbányászat hatásairól a Science című tudományos magazinban. A fentiek ismeretében sajnos be kell látnunk, igaza van.
Pascal Peduzzi, az UNEP illetékese szerint az "elmúlt húsz évben megháromszorozódott" a homok iránti kereslet. Az ENSZ számára készített 2014-es jelentésében Peduzzi 50 milliárd tonnára becsülte az emberiség éves homokfelhasználását.
Már ott tartunk, hogy a délkelet-ázsiai államok egyszerűen betiltották a homokexportot. Mindeközben Indiában brutális, kegyetlen homokmaffia alakult ki, akik a törvénytelenül kitermelt homokkal kereskednek.
A szakemberek folyamatosan keresik a megoldásokat a homok helyettesítésére, például a sivatagai homok kitermelése által. Ez egyelőre ígéretesnek tűnik. A probléma azonban összetett, és viszonylag új is. "A homok alternatívájának megtalálása nehéz feladat. Ez egy speciális anyag, mivel mindig is bőségesen és olcsón rendelkezésre állt" – tette hozzá Torres.