Tajvan válaszolt Kínának
Muszáj volt reagálni, miután Kína rekordszámú katonai repülőgépet küldött a légtérbe.
A tajvani kormány négy hónapról ismét egy évre emeli a kötelező katonai szolgálat időtartamát – jelentette be keddi sajtótájékoztatóján a sziget elnöke, azzal a fenyegetéssel indokolva a döntést, amelyet „Kína jelent Tajvan számára”.
Caj Jing-ven elmondta: a sorkatonai szolgálat jelenleg érvényben lévő időtartama már nem készíti fel megfelelően a behívottakat a térség gyorsan változó helyzetére, majd leszögezte, hogy Tajvan békét akar, de meg kell tudnia védeni magát.
AZ ÚJ RENDSZER 2024-TŐL LÉP ÉLETBE.
Hozzátette, hogy a döntéssel kapcsolatban az Egyesült Államok – amely bár nem ismeri el Tajvant hivatalosan, a sziget legnagyobb fegyverszállítója – semmiféle nyomást nem gyakorolt Tajpejre.
Egyre jobban élesedik a helyzet
Tajvanon a kormány 2018-ban csökkentette a kötelező katonai szolgálat időtartamát egy évről négy hónapra. A döntés egyik indoka az volt, hogy a hosszú katonai szolgálat miatt a gazdasági szektor nem jut elég munkaerőhöz. A tajvani védelmi tárca hétfőn bejelentette: KÍNA 24 ÓRA ALATT REKORDSZÁMÚ, 71 KATONAI REPÜLŐGÉPET KÜLDÖTT TAJVAN LÉGTERÉBE, ÉS HÉT KÍNAI HADIHAJÓT IS ÉSZLELTEK TAJVAN KÖZELÉBEN.
Peking és Tajpej között azután újult ki a feszültség, hogy Nancy Pelosi, a washingtoni képviselőház akkori elnöke augusztusban heves kínai tiltakozás ellenére látogatást tett a szigeten. Kína saját területeként tekint Tajvanra, annak ellenére hogy a kínai kommunisták polgárháborús győzelme, 1949 óta a szigetnek önálló kormánya van – összegezte az MTI. (Index)