Takács Péter szerint “Abszolút indifferens!”, hogy 33 ezren léptek be a Magyar Orvosi Kamarába
Az egészségügyi államtitkár elárulta: ma délelőtt is volt egy megbeszélés az alapellátás finanszírozási terveiről, és a MOK képviselői is ott ültek. Takács Péter fenntartja: a Kamara tiltakozása az új ügyeleti rendszer ellen egy politikai akció.
“Ezt szerintem nem kudarc meg siker dimenziójában kell értékelni, mi sosem ezt tettük. A kamara megszüntetése nem volt cél, úgyhogy ilyen szempontból ez abszolút indifferens” - nyilatkozta az atv.hu-nak Takács Péter egészségügyi államtitkár, amikor ma a Népjóléti Bizottság ülése után megkérdeztük arról: sikerként vagy kudarcként értékelik-e, hogy 33 ezren beléptek a Magyar Orvosi Kamarába azok után, hogy megszüntették a kötelező kamarai tagságot. Azaz, kétharmadnyian léptek be, és közel 17 ezer orvos nem.
Arra, hogy mégis mit mutat 33 ezer belépő, Takács Péter munkatársunk kérdésére azzal reagált: azt, hogy az orvosok alapvetően a kamara mint köztestület felé elkötelezettek. “Én nagyon sok olyan kollégát ismerek, aki ugyan a jelenlegi elnökség céljaival meg módszereivel nem ért egyet, de harminc éve kamarista és visszalépett az Orvosi Kamarába. Igazából én ennek nem tulajdonítok jelentőséget” - jelentette ki az államtitkár.
De Takács Péter azt megjegyezte: “elég sok felháborodott e-mailt kaptam vagy e-papíron volt, aki annyira nem értett egyet a mostani elnökséggel, hogy nem elégedett meg egy passzív be nem lépéssel, hanem elküldte, hogy ő nem szeretne belépni. És kapott egy köszönő e-mailt, hogy megerősítette a tagságát” - mondta.
“Ezt lehet, hogy nem árt majd a végén figyelembe venni” - tette hozzá az államtitkár, aki megerősítette: “én nem kommentálom a számot, mert nincs jelentősége. Nem akartuk megszüntetni a kamarát”.
“Abszolút politikai akció!”
Arra a kérdésünkre, hogy ezek után is fenntartja-e, hogy politikailag motivált volt a kamarának az új ügyeleti rendszerrel szembeni reakciója, Takács Péter azt válaszolta: “Abszolút! Nem tudom máshogy értelmezni”. Munkatársunk közbevetésére, hogy miért politikai, miért nem szakmai reakciónak tekinti, közölte: nem tudja máshogy értelmezni azt, hogy leírták, hogy ezzel a javaslattal ők egyetértenek, “és utána keresnek egy másik témát, és az hangzik el, hogy azért az ügyelettel kapcsolatban kezdenek akcióba, mert azzal tudnak politikai nyomást gyakorolni az ágazatvezetésre”. “Ezt nem tudom máshogy értelmezni, minthogy ez egy politikai akció, hiszen ez a kifejezés hagyta el az elnökség száját. Ezért ez egy politikai akció egy olyan üggyel kapcsolatban, amivel ők szakmailag egyetértettek” - mondta az államtitkár.
“Ma is ott ültek a kamara képviselői…”
Takács Péter egy másik kérdésünkre, hogy a 33 ezres létszám indokolja-e, hogy a jövőben komolyan vegye a kormányzat a Magyar Orvosi Kamara véleményét, illetve törvényjavaslatok, elképzelések kidolgozásakor konzultálnak-e velük, kijelentette: eddig is komolyan vették, és eddig is konzultáltak velük. “Tételesen fölolvastam a múltkori sajtótájékoztatón, hogy hány javaslatát emeltük be Kincses elnök úrnak a törvénybe, amit előzetesen megküldött már 2020 óta a belügyminiszter úrnak” - emlékeztetett.
“Sőt, ma délelőtt tízkor én egy olyan megbeszélésről jöttem, ahol ott ültek a kamara képviselői, hiszen én megígértem, hogy az alapellátás finanszírozására és annak áttekintésére egy állandó munkabizottságot hozok létre az államtitkárságon belül. Ezt megtettük, kamarai képviselők, fogorvosok, háziorvosok ott ültek, amikor elköszöntem tőlük, mert a parlament Népjóléti Bizottságának az ülésre mentem. Ezért nem tudtam végig maradni, úgyhogy a helyettesemet most meg fogom kérdezni, hogy mire jutottak. De eddig is hívtuk a kamarát megbeszélésre”.
Munkatársunk kérdésére, hogy de akceptálták is a MOK-javaslatait, Takács Péter kijelentette: a szakmai javaslatokat eddig is akceptálták, és ezután is fogják. “A politikaiakat meg eddig sem akceptáltuk és ezután se fogjuk” - mondta végül az államtitkár. (atv.hu)