Térképen minden, ami átmenetileg vagy végleg bezárt az energiaválság miatt
Az önkormányzatok azért küzdenek, hogy az iskolákat, óvodákat ne kelljen bezárni, a vendéglátóhelyek számára a járvány után pedig óriási érvágást jelent a júliusban bejelentett rezsiemelés. És hol van még a vége. - írja az rtl.hu
Egyre sokasodnak azok az üzenetek, amelyekben vendéglátóhelyek, szállodák búcsúznak átmenetileg vagy örökre a vendégeiktől. Vannak olyan helyek, amelyek harminc, negyven év után zárnak be az elszálló energiaárak miatt – nem túlzás, hogy a tulajdonosaik egy egész élet munkáját búcsúztatják.
De bajban vannak az önkormányzatok is, mert kézzel-lábbal kell küzdeniük azért, hogy a létfontosságú intézményeket, az idősotthonokat, iskolákat, óvodákat ne kelljen bezárni, és valahogy még a közszolgáltatásokra is jusson pénz.
A kis- és nagyvárosok lakóinak élete a koronavírus-hullámok után ismét változik valamennyit, nem beszélve azokról, akiket dolgozóként érint egy-egy végleges vagy átmeneti bezárás, mint például a miskolci barlangfürdő 110 munkatársát: ugyan a fürdő csak határozatlan ideig szünetel, ennyi embernek már biztosan felmondanak.
És persze, ha egy hagyományos fürdővárosban bezár egy fürdő, azt a helyi szállodák, apartmanok, éttermek és boltok is megérzik.
Térképre került, hogy július 13-a – a rezsicsökkentés részleges eltörlésének bejelentése – után hol várhatók bezárások: külön jelöltük a(z)
- a már végleg bezárt
- az átmenetileg zárva tartó
- a hamarosan hosszabb szünetre vonuló
- és a hamarosan végleg bezáró helyeket
A térképen kizárólag azok a helyek szerepelnek, amelyek ténylegesen bezárnak (az elszálló energiaárakra hivatkozva), így a rövidített nyitvatartással, de továbbra is üzemelő önkormányzati intézményeket, a karácsonyi díszkivilágítások elmaradását nem jelöltük, illetve szándékosan nem kerültek be például azok az éttermek sem, ahol a tulajdonosok, üzemeltetők ugyan elköszöntek a vendégeiktől, de továbbra is főznek, csupán a járványhullámok időszakához hasonlóan kizárólag elvitelre.
Így fest jelenleg a budapesti térkép:
A térkép nem csak azt jelöli, hová ne induljunk el a fűtési szezonban: azt is jelöli, hogy bizonyos helyszíneken sokan, sokféle módon küzdöttek, de nem bírták tovább.
A napokban a 39 éve nyitva tartó soproni szálló, a Lövér Hotel üzemeltetői köszöntek el a vendégeiktől, honlapjukon azt írták, a tőlük független külső körülmények kedvezőtlen alakulása végleg térdre kényszerítette őket, így szomorú kötelezettségüknek eleget téve tájékoztatták a nyilvánosságot, hogy hosszú évek sikeres együttműködését követően közös megegyezéssel megszüntették a szállodára vonatkozó üzemeltetői/bérlői szerződésüket a tulajdonos Danubius Hotels és az bérlő/üzemeltető Bartha Hotel Kft. között „Nagy szomorúság ennyi értéket veszni látni” – írta Bartha Mária és Bartha György.
Hasonlóan szívszorító volt a budapesti Pipipont zárásának bejelentése. A hely még csak három évvel ezelőtt nyílt – mondhatni a legrosszabbkor.
Sok mindent túléltünk a nyitás óta, de a megemelkedett energia- és nyersanyagárakkal nem bírunk mi sem lépést tartani. Megkaptuk a végső döfést. Helytálltunk a csatában tisztességgel, de elestünk
– írták. (rtl.hu)