h i r d e t é s

Térképre rakták, kinek ad pénzt Magyarország

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Térképre rakták, kinek ad pénzt Magyarország

2016. augusztus 17. - 07:31
0 komment

Tudta Ön, hogy hány ország kap segélyt Magyarországtól? És hogy melyik a legadakozóbb ország? Minden kiderül egy ábráról - írja a Napi.hu.

europosters.hu

Két éve Japán volt a legadakozóbb ország, hiszen 2014-ben nem kevesebb, mint 141 országnak adott valamilyen formában segélyt - írja a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adataira hivatkozva a The Economist. Nem meglepő módon az élen főképp fejlett országokat találunk így az USA és Dél-Korea következik a sorban, ha azt nézzük, hogy egy állam hány társának adott támogatást.

Az OECD adatai szerint Magyarország ebből a szempontból a 31., miután két éve 48 országnak adott segélyt. Ezzel egyébként többek közt az oroszokat is megelőztük, de Szlovákiát és az Egyesült Arab Emirátusokat is.

A részleteket nézve azt láthatjuk, hogy hazánk Európán belül is adakozik, így jutott a pénzből többek közt Ukrajnának, Moldáviának, Szerbiának és Albániának is. Bár a pontos összeget nem jelöli a térkép, az OECD adatai szerint hazánk meglehetősen hullámzó teljesítményt nyújt: 2014-ben összességében 10,9 millió dollárt adott a fejlődő országoknak a segélyekre, egy évvel korábban 22,58 milliót, míg megint 2012-ben ismét csak 15,77 milliót, azelőtt pedig kétszer 20 millió dollár körüli összeget.

Persze nem az ország méretén múlik, hogy hány országnak ad segélyt: jó példa erre Luxembourg, amely 74 országot támogat. Igaz, ezekre összesen kevesebbet költ, mint amennyit az USA ad például Burkina Fasónak. Az összesített OECD adatok egyébként 116,4 milliárd dollárról szólnak 2014-ben, melyből Japán 10 milliárdot, az USA 14,8 milliárdot, az uniós intézmények 9,5 milliárdot tudhat magáénak, de Szaúd-Arábiai is kiemelkedik a maga 13 milliárdjával. Érdemes még kiemelni a Bill & Melinda Gates Alapítvány, amely önmagában 1,2 milliárdot adakozott.

A legnépszerűbb fogadóországok közé egyébként Afganisztán, Kína, Uganda és a palesztin területek tartoznak, amelyek mindegyike 35 országtól kap valamiféle támogatást. Persze ez nem jelenti azt, hogy azok az országok, amelyek segélyt kapnak, ne támogathatnák másokat. Jó példa erre, hogy 2014-ben Törökország több országot támogatott, mint Nagy-Britannia, de Thaiföld is előrébb járt Kanadánál. Persze ez úgymond luxembourgi típusú támogatások voltak, azaz többnyire viszonylag kis összegeket helyeztek ki ezen országok.

A teljes képhez az is hozzátartozik, hogy a fejlődő országok egy részének adatai nem mindig teljesek, így például a brazil, indiai, indonéz, vagy éppen mexikói adatok hiányoznak a statisztikából. Kína is ilyen ország, a hivatalos helyi statisztikák szerint 2010 és 2012 között 121 országnak adtak segélyt, ám hiába lenne ezzel az élmezőnyben, ez nem jelenik meg az OECD adataiban.

napi.hu