Több milliárdból fejleszthetnek a háziorvosok
A háziorvosi praxisok informatikai hátterének fejlesztését kiemelten fontosnak tartják - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára - írja a hazipatika.com.
Rétvári Bence elmondta, jelenleg is elérhetőek pályázatok számítástechnikai eszközök, illetve a számítógépek által feldolgozható adatokat létrehozó orvosi műszerek beszerzésére. Mindezek fedezetét európai uniós forrásból biztosítják.
Több mint 20 milliárdos forrás
Az államtitkár kifejtette: a háziorvosi rendelők felújítására, fejlesztésére és a praxis felszereléseinek bővítésére összesen 22,272 milliárd forint áll rendelkezésre a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében. A forrás a helyiségek, épületek fejlesztéséhez kapcsolódóan a szükséges műszer, gép, informatikai és egyéb eszköz beszerzésére fordítható. Az uniós pályázati felhívások erre vonatkozóan már tavaly év végén megjelentek.
Cél az integrált egészségügyi rendszer
A háziorvosok által használt informatikai rendszerek egyéb egészségügyi ellátók rendszereivel való összekapcsolásához először létre kellett hozni egy közös kommunikációs platformot.
Európai uniós támogatás felhasználásával kialakították az úgynevezett Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Teret (EESZT), amely a legmagasabb fokú adat- és kibervédelem mellet egységes informatikai környezetet hoz létre az egészségügyi ágazaton belüli kommunikációhoz.
A háziorvosi ellátás legfőbb célja, hogy személyes és folyamatos ellátást nyújtson az egészségi állapot megőrzéséhez. Feladatkörük ebből fakadóan igen szerteágazó.
A jelenleg pilot időszakban levő e-Health fejlesztés bevezetésével megkezdődik az e-egészségügyi hálózat összekapcsolása az ágazaton belül és valamennyi ellátó intézmény között. A pilot lezárultával pedig fokozatosan megindulhat az EESZT ágazati kiterjesztése, így megvalósul a jelenleg használt háziorvosi rendszerek, patikarendszerek és kórházi információs rendszerek adatcseréjét biztosító integráció.