h i r d e t é s

Több százmilliárdot kaszáltak a letelepedési kötvényeken

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Több százmilliárdot kaszáltak a letelepedési kötvényeken

2018. december 21. - 13:54

Az ÁKK adatai szerint több mint hatezer külföldi kapott letelepedési engedélyt, családegyesítés címén pedig további 13 ezer fő szerezte meg a papírokat.

A kép illusztráció! - Forrás: MTI

Csaknem két és fél éves pereskedés után kapta meg a Pénzügyminisztériumhoz tartozó állami intézménytől a letelepedési kötvényprogrammal kapcsolatos adatokat a G7. Miután a gazdasági portál kikérte az adatokat, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) az első és a másodfokú bírói ítélet után is fellebbezett, és végül a Kúriának kellett kimondania, hogy a kért adatok nyilvánosak, nem lehet eltitkolni azokat.

A dokumentumokból kiderült, hogy a Fideszhez közeli, egy kivétellel offshore helyszínnek nevezett országokban bejegyzett közvetítő cégek jelentős bevételre tettek szert a programnak köszönhetően. A cégek a G7 szerint mai árfolyamon számítva összesen 162 milliárd forintot nyertek a kötvényeken. Ebből 102 milliárd volt a szolgáltatási díj, amit a külföldiek fizettek és 60 milliárd forint volt a kamat, amit a magyar adófizetők állnak.

A letelepedési kötvényprogramon keresztül összesen 6543 külföldi kapott élethosszig tartó tartózkodási illetve letelepedési engedélyt, további 13 312 fő pedig családegyesítés címén kapott magyar papírokat. Az Orbán-kormány ezen a téren igen nagylelkű volt, mert kötvényt vásároló személyeknek még a nagyszülei és felnőtt korú gyermekei is megkapták a papírokat, holott a nemzetközi jogban csak a házastárs és a közös háztartásban élő, kiskorú gyermeket illeti meg a családegyesítés jogcíme.

G7 észrevette, hogy az ÁKK adatai nem egyeznek a bevándorlási hivatal adataival: ha ezeket összevetjük, kiderül, hogy 332 állampapír hiányzik a rendszerből. Az adósságkezelőnél 6543 személy nevében jegyeztek le kötvényt az elmúlt négy évben, a bevándorlási hivatalnál azonban csak 6211-ről tudnak. A portál szerint az ÁKK adatai lehetnek pontosak, mivel a bevándorlási hivatal csak a közvetítő cégek önbevallása alapján jut csak adatokhoz. Ezt részben magyarázhatja a két szervezet eltérő adatforrása, ám a G7 becslése szerint mintegy 30 kötvény fizikailag is hiányzik.

A letelepedési programból az állam nem profitált, sőt a túl magas kamatok miatt több milliárd forintot bukott, a Transparency International tanulmánya szerint konkrétan legalább 21 milliárdot bukott az állam a letelepedési kötvényeken. Az egész programon csak és kizárólag a Fidesz-közeli közvetítő cégek nyertek. (hvg.hu)