Tömegtüntetés a CEU és a civilek mellett a Hősök terén
A hat órás kezdés előtt is már több ezren gyűlekeztek a Hősök terén, hogy részt vegyenek a Hősök Vétója címmel szervezett tüntetésen.
Orbán Viktor március végén a Kossuth rádióban csalónak nevezte a CEU-t.
Ekkor már napok óta zajlott a kormányzati össztűz Magyarország legjobb egyetmére: pár nappal korábban Balog Zoltán egy olyan módosító javaslatot nyújtott be a parlamentnek, ami alkalmas volt arra, hogy ellehetetlenítse a CEU további működését Budapesten.
A kormánypárti érvek mind arra épültek, hogy a CEU szabálytalanul működik, és ezért van szükség a beavatkozásra. Ez azonban szemenszedett hazugság volt: a CEU a hatályos magyar törvényeknek megfelelően működött, a parlament elé került módosítás tartalmazott csak olyan kitételeket, melynek az egyetem nem tudna megfelelni.
Fideszes oldalról egyetlen egy racionálisan megfontolható érv sem hangzott el azzal kapcsolatban, hogy az évi több milliárd forint adót fizető, nemzetközi tudományos életbe remekül beágyazott egyetemet miért kell elüldözni azon kívül, hogy Soros György. (444.h)
***
Az első felszólaló egy CEU-s diák,
László Luca
volt, aki a civil társadalom és a civil szervezetek fontosságáról beszélt. A TASZ ügyvezető igazgatója, Kapronczay Stefánia arról beszélt, hogy a szabadság a legjobb dolog a világban, ezért fontos, hogy megtanítsuk gyerekeinknek, hogy nem csak a kötelező vélemény létezik. Arra szólította fel a tüntetésen megjelent embereket, hogy legyenek aktív polgárai az országnak.
L. Ritók Nóra
az Igazgyöngy Alapítvány vezetője arról beszélt, hogy olyan problémákkal foglalkoznak, ami az állam szerint nincs is: gyermekéhezés, leszakadó térségek, szegénység vidéken. Közben az alapítványuk állami feladatokat lát el az állam helyett: tanodákat üzemeltetnek a gyerekeknek, pótolják az egészségügyi rendszer hézagait.
„Mi tán a baj velünk? Talán az egész azzal kezdődött, hogy láttatuk a bajt. Felénk hiába ragasztják a villanyoszlopokra, akiknek hivatalból kellene.”
–mondta L. Ritók, aki szerint azért, mert nyilvánosan beszéltek ezekről a problémákról, kiszorultak az ellenzéki sajtóba, figyelmeztetéseket kaptak, ballibsinek és Soros-bérencnek nevezték őket, elutasították pályázataikat. Állami források helyett külföldi pályázatok maradtak a számukra, a kormány pedig most ezt használja fel, hogy ellenségképet faragjon belőlük.
Móra Veronika
az Ökotárs Alapítvány vezetője is arról beszélt, hogy számos magyar civil szervezetnek esélye sincs forrásokhoz jutni, ha nem a kormánynak kedves témákkal foglalkoznak, legyen szó akár hajléktalanokról vagy drogfüggő emberekről. Móra szerint a civilek eddigi működése is százszor átláthatóbb, mint bármilyen közbeszerzési eljárás. Ezért a kormány indoklása hazug és álságos, hiszen az új törvény egyetlen célja a civilek megbélyegzése. Móra szerint a putyini Oroszországban félemlitik meg így azokat, akik nem tetszenek a főnöknek, de az Európai Unióban más értékeket vallanak.
Mostanra a Fidesz gondolkodó része is csak hátul és csendben politizál, de most már kezdenek csenben lenni ők is - a 444 hallható és látható: