h i r d e t é s

Trump egy EU-kritikus üzletembert nevezhet ki brüsszeli nagykövetnek

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Trump egy EU-kritikus üzletembert nevezhet ki brüsszeli nagykövetnek

2017. február 03. - 13:56

Donald Trump amerikai elnök állítólag Ted Malloch üzletembert szemelte ki az Egyesült Államok Európai Unióhoz delegált nagykövetének, aki mindig kritikus volt az EU-val szemben. Egy interjúban párhuzamot vont a Szovjetunió szétesése és az Európai Unió között és arról beszélt, hogy feladata lehet az unió “beidomítása”.

Donald Trump amerikai elnök állítólag Ted Malloch üzletembert szemelte ki az Egyesült Államok Európai Unióhoz delegált nagykövetének, aki mindig kritikus volt az EU-val szemben. Egy interjúban párhuzamot vont a Szovjetunió szétesése és az Európai Unió között és arról beszélt, hogy feladata lehet az unió “beidomítása”.

A 64 éves philadelphiai üzletember még vasárnap adott interjút a BBC-nek, ám az amerikai sajtóban csak most figyeltek fel rá, és csütörtökön este már az amerikai közszolgálati rádió (NPR) vezető híre volt a véleménye.
Ted Malloch erőteljesen és nyilvánosan támogatta a Brexitet, az Egyesült Királyság kilépését az Európai Unióból, és mindig erősen kritikus volt az Európai Unióval, bírálva például Jean-Claude Junckert, az Európai Bizottság elnökét. A BBC munkatársa meg is kérdezte tőle, hogy vajon akkor miért is menne Brüsszelbe, mire Malloch azt válaszolta: “már korábban is töltöttem be diplomáciai megbízatást, és akkor segítettem a Szovjetuniót bedönteni. Talán most van itt egy másik unió is, amely némi idomításra szorul”.

Az interjúban Malloch beszélt arról is, hogy Donald Trump nem nagy híve az Európai Uniónak, ő maga az EU-t nemzetek feletti és nem megválasztott szervezetnek tartja, Jean-Claude Junckerről pedig, aki 1995 és 2013 között Luxemburg kormányfője volt, azt mondta: “azt hiszem, Luxemburgban valami kisvárosnak volt megfelelő polgármestere, talán most már vissza kellene mennie és újból ezzel kellene foglalkoznia”.

A Fehér Ház, vagy Donald Trump környezete egyelőre nem kommentálta az elhangzottakat, s a külügyminisztérium sem jelezte, hogy Malloch tényleg nagykövetjelölt-e.

Brüsszelben viszont nagy visszhangot keltettek Malloch kijelentései. Az Európai Parlament legnagyobb frakciója, az Európai Néppárt képviselőcsoportja, valamint a liberálisok frakciója nevében Manfred Weber és Guy Verhofstadt frakcióvezető levelet írt Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének és Donald Tusknak, az Európai Tanács elnökének, melyben arra kérik a két uniós intézmény vezetőjét, hogy ha Washington Mallochot jelöli nagykövetnek, utasítsák el a kinevezését, ne fogadják el az akkreditációját.

Weber és Verhofstadt szerint Malloch nyilvános kijelentéseiben az EU szétveréséről és az euró kimúlásáról beszélt, ami “botrányos rosszindulatról” tanúskodnak, és súlyosan alááshatja a transzatlanti kapcsolatokat, amelyek az elmúlt hetven évben hozzájárultak a kontinens békéjéhez, stabilitásához és jólétéhez, és ez sérti az Európai Uniót.

“Erős meggyőződésünk, hogy nem akkreditálható az EU-nál hivatalos képviselőként olyan ember, aki azt tekinti feladatának, hogy szétzilálja és lerombolja az Európai Uniót” – szögezi le levelében a két frakcióvezető.

Trump új szankciókat fontolgat Irán ellen

Irán elleni új szankciókat fontolgat Donald Trump amerikai elnök, s a szankciókat amerikai sajtóinformációk szerint várhatóan pénteken be is jelenti.

Az amerikai sajtóban megjelenő hírek szerint a Fehér Ház újabb iráni állampolgárok és vállalatok ellen készít elő szankciókat, ám Donald Trump állítólag átfogóbb stratégiában is gondolkodik, amellyel irányváltásra kényszeríthet Teheránt az általa a térséget destabilizálónak tartott politikáját illetően.

A Teherán elleni új szankciók foganatosításának lehetőségét több befolyásos amerikai politikus is felvetette.

Csütörtökön Donald Trump először Twitteren üzente, hogy “Iránt hivatalosan is figyelmeztetjük a ballisztikus rakétával végzett kísérlete miatt”, majd délután újságíróknak mondta azt az esetleges Iránnal szembeni szankciókat illetően, hogy “minden megoldás az asztalon van”.

Paul Ryan, republikánus házelnök, sajtókonferencián kijelentette: kemény Irán-politikára van szükség. “Be kell fejeznünk a békülést Iránnal”. Ryan így fogalmazott: “szeretnék annyi fogkrémet visszanyomni a tubusba, amennyit csak lehet, az előző kormányzat túlságosan is engedékeny volt Iránnal”.

Bob Corker, a szenátus külügyi bizottságának vezetője – aki tavaly, az elnökválasztás után még úgy nyilatkozott, hogy Donald Trump nem mondja fel az iráni többoldalú atomalkut – csütörtökön az MSNBC televíziónak adott interjújában arról beszélt, hogy az Egyesült Államoknak kell vezetnie az Irán visszafogására irányuló kezdeményezéseket, s miközben hozzátette, hogy “túl korai még katonai megoldásról beszélni”, egyúttal leszögezte: “a minimum az, hogy keményebb szankciókat vezetünk be”.

A CBS televízió csütörtökön este meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozva azt jelentette: a várható szankciók mintegy két tucat iráni embert és vállalatot érinthetnek.

A The New York Times (NYT) ugyanakkor kommentárjában azt hangsúlyozza: Donald Trump ugyan radikális változásokat ígért a külpolitikában, de eddig Obama külpolitikájának alapirányait követte. Figyelmeztette Izraelt a zsidó telepítési politika veszélyeire, nem lazított az Oroszország elleni szankciókon, sőt, Nikki Haley ENSZ-nagykövet csütörtökön arra figyelmeztette Moszkvát, hogy a szankciók mindaddig érvényben maradnak, amíg ki nem vonja csapatait a Krímből, s Trump elnök Irán ügyében sem az atomalku felmondásával fenyeget, hanem ugyanúgy szankciók szigorítását helyezi kilátásba, mint Barack Obama tette – sorolta a NYT kommentárj

Forrás: MTI

CIVILHETES szerkesztő: K. Toók László