Trump illemtanórát kapott elődjétől
Barack Obama szerint a következő elnöknek ideje ébresztőt fújni, hogy vége a kampánynak, és stílusát a Fehér Házban szokásoshoz kell igazítania, amikor oda január 20-án bevonul és új hivatalának realitásaival szembesül - írja a Privátbankár.
Obama mindazonáltal úgy véli, utóda pragmatikus lesz és nem ideológiai alapon fog kormányozni.
Stílusváltás
Az elnök és az elnökjelölt múlt héten találkozott először, hogy megkezdjék az átadás-átvétel előkészületeit. Ezt követően sajtótájékoztatón összegezte tapasztalatait a jelenlegi elnök. Szavait gondosan válogatta, igyekezett elkerülni, hogy sértő legyen Trump számára, ugyanakkor egyértelműen kifejtette, hogy az a stílus, amit a leendő elnök eddig képviselt, elfogadhatatlan az elnöki hivatalban.
Ahogy mondta, vannak Trump temperamentumának olyan elemei, amelyek nem lesznek előnyére, hacsak fel nem ismeri és korrigálja őket. Ha valaki csak egy elnökjelölt, és pontatlan vagy ellentmondásos kijelentéseket tesz, annak jóval kisebb a hatása, mintha ezt az Amerikai Egyesült Államok elnökeként teszi. Akkor már az egész világ figyel rá.
Árok vagy egység?
Obama hozzátette, hogy célszerűnek tartaná, ha Trump a nemzeti egység irányába mozdulna el a rendkívül megosztó kampány után. Biztatónak találta, hogy a megválasztott elnök még a választás éjszakáján az egység szükségességéről beszélt, és arról, hogy mindenki elnöke szeretne lenni, nemcsak a jó mélyen kiásott árok egyik oldaláé.
Közben az új kormány is alakul: New York korábbi polgármestere, Rudy Giuliani jó eséllyel pályázik a külügyminiszteri címre. John Bolton korábbi amerikai ENSZ nagykövet ugyancsak esélyes a posztra. Giuliani volt a kampány során Trump egyik legközelebbi tanácsadója, és az ő stílusa, gyakorlata sokat segíthetett a győzelemhez vezető úton, miután majdnem minden kampánygyűlésen és TV műsorban ő vezette fel az elnökjelöltet.
Családi kormányzás?
A Reuters szerint Trump munkatársai cáfolták azokat a híreszteléseket, hogy az elnökjelölt nemzetbiztonsági átvilágítást szeretne három gyerekének és a vejének. Ez lehetővé tenné, hogy megosszon velük nemzetbiztonsági kérdéseket, ugyanakkor a szövetségi törvények tiltják, hogy családtagokat alkalmazzon az adminisztrációban. A híreszteléseknek az adhatott alapot, hogy mind a négyen közeli tanácsadói voltak a kampány során.
Trump elnöki beiktatásáig kevesebb, mint 70 nap van hátra, és ez alatt kell kijelölnie kormánya tagjait, és mintegy 4000 posztra embert találni. Ezt megnehezíti, hogy azok között, akik alkalmasak lennének a feladatokra, sokan Trump ellen voltak a kampány során. A republikánus párton belül is példa nélküli megosztottságot okozott Trump jelölése, és ez most megnehezíti az új adminisztráció felállítását.