Tudja, hogy kik Magyarország legnagyobb hitelezői?
Október fordulatot hozott Magyarország államadósság-finanszírozásban. Korábban sosem fordult elő, hogy az állam legnagyobb hitelezője a lakosság legyen. A magyarországi háztartások megelőzték a külföldi befektetőket és a pénzintézeteket is.
Történelmi változás az államadósság-finanszírozásban
Magyar gazdaságtörténeti változást hozott az október. A friss adatok szerin a történelem során először a magyarországi háztartások voltak az ország legnagyobb hitelezői, vagyis a lakosságnál van az államadóság legnagyobb hányada. Korábban a külföldi befektetők vagy hitelintézeteket álltak az első helyen. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a statisztikákat azzal magyarázza, hogy élénkült a kereslet az állampapírokra - jegyzi meg a Portfolio.
Egyes szektorok állampapírpiaci részesedése októberben
- Háztartások: 29 százalék
- Külföld: 27,9 százalék
- Hitelintézetek: 26,5 százalék
- Egyéb: 11,1 százalék
- Biztosítók, nyugdíjpénztárak: 5,5 százalék
Élénkült az állampapírpiac
Az MNB adatai alapján visszaesett az hazai állampapírpiac idén, azonban októberre sikerült lefaragnia a zsugorodásból, így a tizedik hónapban „csupán” 112 milliárddal volt kevesebb a háztartási állampapír-állomány a tavaly decemberinél. A szeptemberi 9729 milliárd forinthoz képest 9998 milliárdra emelkedett az állománya egyetlen hónap alatt.
Emellett magasak a befektetési alapokban lévő lakossági megtakarítások is. Október végén több mint 5456 milliárd forintot kezeltek ilyen formában a háztartásoknak.
A számok alapján így állnak pénzügyileg a háztartások
A harmadik negyedév végére 81 876 milliárd forintra nőtt a háztartások pénzügyi vagyona, ami 1711 milliárd forintos növekedés az előző negyedévhez képest. A háztartások kötelezettségeinek szintje 249,7 milliárd forinttal emelkedett a negyedévben, így a kettő eredményeként a nettó pénzügyi vagyon 1462 milliárdos negyedéves növekedéssel 67 800 milliárd forintra ugrott.
A pénzügyi számlák előzetes adatai szerint az államháztartás nettó finanszírozási igénye 2022 harmadik negyedévében a negyedéves GDP 4,8 százalékát tette ki, 815 milliárd forintot. A háztartások nettó finanszírozási igénye ebben az időszakban a negyedéves GDP 0,6 százalékát tette ki (98 milliárd forintot). A háztartások nem konszolidált pénzügyi eszközeinek állománya 2022 harmadik negyedévének végén a GDP 129,8 százalékát, a kötelezettségei a GDP 22,3 százalékát tették ki, így a nettó pénzügyi vagyonuk a GDP 107,5 százalékát érte el. (haszon.hu)