h i r d e t é s

Tudtam - avagy egy kampány kockázatai és mellékhatásai

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Tudtam - avagy egy kampány kockázatai és mellékhatásai

2016. augusztus 17. - 08:56
0 komment

Van az úgy, hogy bármennyire is nehezemre esik, olykor kalapot kell emelnem a profizmus előtt. 

vastagbor.atlatszo.hu

Tiszteletem a kvótanépszavazás ötletgazdáinak! A hivatalosan most induló, amúgy a ráhangolódást hónapok óta mesterien előkészítő kampány pszichológiája speciális, eddig sosem alkalmazott elveken alapul.

Olyan társadalom- és személyiség lélektani elméleteket használ, amelyek eredményességéhez nem férhet kétség. Ám ami ennél is ijesztőbb: nincs menekvés!

Ingerelárasztás. Ez egy terápiás módszer. Kifejezetten profi terapeutáknak. És kifejezetten szorongó pacienseknek. Nem hangzik túlságosan bizalom gerjesztően és valóban ijesztő is. A lényege, hogy a „beteget” kontrollált körülmények között hosszabb időn át kiteszik a szorongást keltő hatásnak. Hangsúlyozom; a Beteget!

A kezelés célja, hogy a szorongásos jelek akkor és ott, a mesterségesen előállított helyzetben jelentkezzenek, majd fokozatosan csökkenjenek. Ha jól sikerült a kezelés, hasonló helyzetben már nem, vagy csak enyhébben jelentkeznek a tünetek. Ezt a módszert előszeretettel alkalmazzák a különböző fóbiáknál. Szakértő kezekben igen eredményes, a valamitől kórosan rettegő, irtózó kliens előbb-utóbb megszabadulhat a szorongásától, szeretni nem fogja, de mérsékelni tudja ellenérzését. Ez az ingerelárasztásos módszer gyógyhatása. Most kiderül, hogy az amúgy egészségesekre hogyan hat mindez.

Nem tudom, hogy a „Tudta?” kampány kitalálói ismerték-e ezt a technikát vagy sem. Azt viszont tudom, hogy akármilyen tudományos elméleten alapult is a hivatalosan még csak most induló plakátozás, az üzembiztosan eredményes lesz.

Hogy miért vagyok ebben oly’ annyira biztos? Azért, mert a legegyszerűbb pszichológiai triádot „használják”. A félelem-harag-agresszió egymást beindító és fokozó hatása bombabiztos módszer. Senki nem menekülhet a hatása elől. Azok sem, akik elfordítják a fejüket, ha meglátják a kék óriásplakátot, avagy elkapcsolnak az olimpiai csatornáról, ha két félidő között, az izgalom tetőfokán az ismerős hang felteszi az ismerős kérdést.

A plakátozók elültetik a félelmet, haragra gerjesztenek, amelyek hatásaként agresszívakká válunk. Mind. Pártszimpátiától, idegengyűlöletre való hajlamtól függetlenül. És az agresszió arra hajtja a kvóta-szavazósdiban résztvevőket, hogy beikszeljék a nemet. Mert az agresszív ember nemet mond mindenre. Így próbálja levezetni az agressziót. Tiltakozik.

Az amúgy kampányellenesek „nem” szavazataira is bizton számíthatnak a plakátozók. Ők ugyanis annyira utálják az egészet, hogy tiltakozásként voksolnak nemmel. A „túltolt” kampánnyal feldühített szavazó igencsak beszűkült látóterén ugyanis ekkor már garantáltan kívül esik a kérdés, így csak a lehetséges válaszokat látja. És az „ingerelárasztás” áldozata hozza a várt eredményt: nemet mond. Mindenre.

És hogy mi van azokkal, akik a kampányra immunisnak vélik magukat? Van egy rossz hírem: a távolmaradás is felér egy szavazattal. Mégpedig egy tartózkodó vokssal. Ők lesznek azok, akik átengedik másoknak a döntést. Olyanoknak, akikre így vagy úgy, de hatott a kampány.

Tehát: nincs menekvés!

Ja, és még valami: tudta, hogy a „kampány” szó hadjáratot jelent?

Szerző: Szigeti Ildikó tanácsadó szakpszichológus / pszichologuskereso.hu