h i r d e t é s

Úgy tűnik, megkezdődhet az orosz nehézfegyverzet kivonása Ukrajnából – Kérdés, hogy mindez mit eredményez majd

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Úgy tűnik, megkezdődhet az orosz nehézfegyverzet kivonása Ukrajnából – Kérdés, hogy mindez mit eredményez majd

2015. február 17. - 16:57
0 komment

Február 17-én hajnalban egy telefonbeszélgetés során egyeztetett Putyin, Porosenko és Merkel a Kelet-Ukrajnában időközben kialakult helyzetről, a tűzszünet betartásának lehetőségeiről és az orosz nehéztüzérség Ukrán területekről való kivonásáról.

A minszki megállapodás értelmében az ukrán és a német vezető úgy tűnik, jobb belátásra bírták az orosz elnököt, aki a német kormány szóvivője szerint megígérte, hogy azonnali hatállyal megkezdik az orosz haderő egy részének visszahívását Oroszországba.

Ugyanakkor tény, hogy Debalceve településen jelenleg mintegy hétezer ukrán katonát zárt körül ostromgyűrűjével az orosz hadsereg, s a tűzszünet okán pillanatnyilag farkasszemet néznek egymással az ellentétes csapatok. Eduard Baszurin, az donecki szakadárok egyik parancsnoka szabad távozási lehetőséget ajánlott fel a körbezárt ukránoknak, feltéve, ha azok leteszik a fegyvert. A sakkhelyzetbe került fegyveresesek vezetője ellenben a korábbi híradások szerint a kitörés lehetőségét latolgatja.

Az orosz és az ukrán fél harcainak háttértámogatásával kapcsolatban még sok a kérdés. Az ukránok szerint az állítólagos orosz segélyszállítmányok, melyek közül az ukrán erők állításuk szerint eddig egyetlen teherautót sem vizsgálhattak át, tömve lehetnek fegyverekkel.

Az orosz fél ugyanakkor arról beszél, hogy az USA és európai szövetségesei az ukrán incidens lehetőségét felhasználva katonaállamot akarnak kialakítani Ukrajnából, hogy sikerüljön izolálniuk Oroszországot, tehát az ukrán haderő lényegében amerikai segítséggel, nyugati elképzelések gyakorlatba ültetésével küzd ellenük.

Jelenleg úgy tűnik, hogy az ukrán helyzet apropóján az incidens kezdetei óta kialakulóban van egy második hidegháború, mely ugyan gazdasági tekintetben kis túlzással már zajlik egy ideje, de fegyveres harcok kapcsán csak tavaly óta kezd nyilvánvalóvá válni.

Ha nem születik belátható időn belül megoldás az ukrán-orosz ellentét felszámolására, lassan odáig fajulhat a helyzet, hogy a bármilyen szempontból is érintett államok kénytelenek lesznek dönteni annak tekintetében, hogy ki mellé álljanak. Negatív jövőkép, pesszimizmussal felhang, de a történelem tanulsága szerint a hasonló erejű konfliktusok szinte rendre globalizálódni szoktak.