h i r d e t é s

Újabb árrobbanás jön az építőiparban

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Újabb árrobbanás jön az építőiparban

2022. október 03. - 07:46

Tömegesen zártak be a katás vállalkozások a szektorban

A kép illusztráció! - Forrás: pixabay.com/istockphoto.com

Idén a második félévben újabb 20 százalék körüli áremeléssel számolnak a szakemberek az építőanyagoknál, ráadásul a béreket is további 10-14 százalékkal kell emelni. Az ÉVOSZ felmérése szerint jövőre jelentős visszaeséssel számol az ágazat. A kata kinyírása miatt több ezer vállalkozás zárt már be.

Számtalan problémával küzd jelenleg is az építőipar, a legjobban azonban a szakemberhiány nehezíti a működést. Bár a szektor idei teljesítmény még jónak mondható, és csak a cégek kisebb hányada (36 százalék) számol azzal, hogy a 2022-es nettó árbevétele csökkenni fog tavalyhoz képest, a sötét felhők már gyülekeznek. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) tagszervezeteit és az építőipar további jelentősebb szereplőit, 400 céget megkeresve felmérte, hogy 2022-ben milyen változásokat hoztak a piaci körülmények, illetve a cégek milyen várakozásokkal tekintenek a 2023-ra.

Már visszaesés a rendelésben

Az augusztusban készült felmérés szerint már a megrendelések hiánya a második legnagyobb probléma az ágazatban. Már most arra számít a cégek 55 százaléka, hogy a szerződésállományuk 2022-ben csökkeni fog. Jövőre még rosszabb lesz a helyzet. A válaszadók mindössze 10 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a rendelésállománya 2023-ban várhatóan meghaladja majd a jelenlegi kapacitását, míg negyedük 80 százalék feletti, 32 százalékuk 50-80 százalék közötti kapacitást lekötő rendelésállományra számít. A válaszadó cégek harmada viszont jelenlegi kapacitása felénél kevesebb rendelésállományt vár.

Ennek megfelelően a cégek 59 százaléka csökkenő árbevételt prognosztizál 2023-ra, 27 százalék pedig változatlan árbevételre számít. Mindössze 14 százalékuk kalkulál úgy, hogy nőni fog az árbevétele. Így a cégek háromnegyede az árbevétel-arányos jövedelmezőség romlására számít 2023-ban.

Újabb áremelések

Az üzleti tevékenység harmadik leggyakoribb akadályozó tényezőjeként a válaszadók a forint gyengülését jelölték meg, míg negyedik helyen az energiaár-emelések állnak. Ezekre rakódik a járvány, majd az Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja miatt kialakult alapanyag-, félkész- és késztermék hiány, ezek együttesen pedig árrobbanáshoz vezettek.


Forrás:
Azénpénzem.hu

A vállalkozások várakozásai szerint az első félévhez képest 2022. év végéig az építőanyagok, a fuvarköltségek (20 százalék), az építési törmelék elszállításának és lerakásának (19 százalék) árának változása, valamint az alvállalkozói díjtételek emelkedése (13 százalék) lesz a legnagyobb mértékű. A válaszadók az építőanyagok közül a hőszigetelő anyagok és a faanyagok 20 százalékos, a tégla esetében pedig 18 százalékos drágulással számolnak, de minden építőanyag esetén az inflációt meghaladó mértékű áremelkedéssel számolnak. A személyi jellegű költségek még idén 10-14 százalékkal nőnek majd. A válaszok alapján évközi bérfejlesztéseket terveznek a cégek, ami korábban nem volt jellemző az építőiparra.

A kata miatt tömeges végelszámolás jött

A cégek további nehezítő tényezőkként jelölték meg a gazdasági szabályozás kiszámíthatatlanságát, a magas adó- és társadalombiztosítási terheket, az építőanyag-hiányt, valamint a beszerzési nehézségeket.

A kiszámíthatatlanságot jól mutatja, hogy év közben, egy nap alatt nyírta ki a kormány a kata adózási formát. Emiatt szeptember közepéig több mint 50 ezren zárták be a vállalkozásukat. Az OPTEN legfrissebb közleménye szerint az építőipari működő 85 ezer egyéni vállalkozás jelentős részének az életét az új kata-szabályok is nehezítik.

Az már most látszik, hogy sokan nem tudják a korábbi formában folytatni. A céginformációs szolgáltató adatai szerint csak augusztusban 3740 építőipari egyéni vállalkozás szűnt meg, ami a szektor egyéni vállalkozóinak 5 százaléka, és a normál havi megszűnés tízszerese.

Az egyéni vállalkozók mellett 7700 betéti társaság is működik az ágazatban, közülük is sokan a kata szabályai szerint adóztak eddig. Ebből a cégkörből is sokan szüntetik meg a tevékenységüket. Augusztusban és szeptember első felében közel 1000 építőipari társas vállalkozás kezdeményezte saját végelszámolását. Mind az egyéni vállalkozások tekintetében, mind a betéti társaságok esetében magas megszűnési adatok várhatók jövő év elejéig, így mindkét gazdasági formában tovább fog csökkeni a működő vállalkozói szám a következő hónapokban – véli az OPTEN. (Azénpénzem.hu)