Újabb milliárdos megbízás az atlétikai vébénél
Erről nem beszélt Németh Balázs
Az állami média korábbi munkatársa egyetlen számot említett korábban, pedig ekkor már hónapok óta hatályos volt egy másik hatalmas összegű megbízás – a sportágat népszerűsítő programokra. A szerződést maga Németh Balázs írta alá egy nyíltan a Fidesszel szimpatizáló üzletember cégeivel. Az M1 egykori hírolvasója az RTL Híradónak korábban annyit mondott, bár vannak előzetes becslések, de a konkrét költségeket majd a vébé után árulják el. Nem csak az atlétikai stadion lesz méregdrága.
Hiába érdeklődött az RTL Híradó Németh Balázsnál, az atlétikai világbajnokságot szervező cég vezérigazgatójánál bő egy hete a világverseny rendezésének költségeiről, az állami tévé korábbi hírolvasója azt mondta: majd a verseny után mondják meg, pontosan mennyibe került a szervezés.
Németh Balázs egyetlen számot mondott csak, azt, amit korábban az rtl.hu derített ki: nettó 2,1 milliárd forintos keretszerződést kötöttek a nyíltan a Fidesszel szimpatizáló Balásy Gyula két cégével a vb rendezvényszervezési és kommunikációs feladatainak első ütemére.
Az állami média egykori munkatársa valamiért nem említette az interjúban, hogy tavaly októberben – tehát hónapokkal azelőtt, hogy erről az RTL Híradó érdeklődött – egy másik nagy értékű szerződést is kötöttek, amely szorosan kapcsolódik a rendezvényhez. Október 5-én maga Németh szignózta:
Forrás: RTL
Úgy tűnik, a 2,1 milliárd forint + áfa értékű keretszerződésbe valamiért nem fért bele a sportág népszerűsítéséhez kapcsolódó programok rendezvényszervezése és kommunikációja, így erre újabb megbízást kötött a Németh Balázs által vezetett cég, ugyancsak Balásy Gyula vállalkozásaival, a Lounge Event Kft.-vel és a Visual Europe Zrt.-vel, nagyjából két héttel az előző kontraktus után.
A cég természetesen érvelhet azzal, hogy a sportágat népszerűsítő rendezvények nem közvetlenül a szervezés körébe tartoznak, azonban
- egyrészt a szerződést a szervezésre létrehozott cég kötötte,
- másrészt a sport népszerűsítése és a rendezvény eléggé összefolyik, például a sportolásért olcsóbban lehet jegyet venni a vb-re: kihívások teljesítésével már féláron hozzá lehet jutni.
A keretszerződés nettó összege 1 milliárd 140 millió forint, ebből a szervező cég nettó 798 millió forintra vállalt lehívást, a fennmaradó 30 százalék, nettó 342 millió forint opció.
A szerződés az aláírás napjától a keretösszeg kimerüléséig (beleértve az opciós összeget), de legkésőbb 2023. július 31-ig hatályos. Az EKR-be feltöltött szerződések mellékleteit, így a műszaki leírást sem csatolták, így a konkrét feladatokról közelebbit nem lehet kihámozni a dokumentumokból. A beszerzést – mint gyakorlatilag az összes, állami kommunikációs és rendezvényszervezési tendert – a Rogán Antal tárcája alá tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatal bonyolította.
A minimumra tekert kommunikáció ellenére tehát kirajzolódni látszik, hogy nem csak az egyre dráguló, most éppen valahol 246 milliárd forintos költségnél járó atlétikai stadion lesz költséges. A Szabad Európa idézte a Sports Examiner 2018-as cikkét, amely szerint a kormány 111 millió dollár (akkori áron: 277,7 milliárd forint) garanciát vállalt az atlétikai vébére. Az összehasonlítás kedvéért: a tavalyi, oregoni világbajnokság 85,6 milliót vitt el (ebből csak tízmillió dollár volt az állami pénz, 16,5 millió jött a Nemzetközi Atlétikai Szövetségtől /IAAF/), a 2017-es londoni eseményre pedig 80 millió dollárt költöttek. A lap megkereste az IAAF-et, így tudták meg, hogy az amerikaitól eltérően nem támogatják a magyar rendezésű vb-t, ezt ugyanis nem kérte a magyar kormány.
Itt nézheti meg Németh Balázs magyarázatát, hogy miért nem közlik a közpénzmilliárdokat felemésztő rendezvény árát vagy legalább a becsült összeget:
Németh Balázs azt viszont elárulta, hogy a december 12-én indult jegyértékesítéssel már túllépték a százezres jegyvásárlási számot. Elmondása szerint a nyári sportrendezvényre 62 országból érkeznek majd szurkolók.
Az atlétikai stadion kivitelezése, így az atlétikai világbajnokság rendezése a kormány és az ellenzéki vezetésű Ferencváros, illetve Budapest egyetértésével valósul meg. A 2019-es önkormányzati választások után az újonnan megválasztott kerületi és fővárosi vezetéssel kezdett alkudozásba a kormány, a Fővárosi Közgyűlés végül úgy járult hozzá a rendezéshez, hogy a kormány összesen 50 milliárd forinttal egészíti ki az Egészséges Budapest Programot.
Tavaly a pénzt nem adta oda a kormány. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter erre azt mondta: ha megérkeznek az uniós pénzek, akkor folytatódhat a program. (rtl.hu)