Ünnepélyes keretek között zárult a Nyugat-dunántúli Regionális Hulladékgazdálkodási Program
Szombathelyen ünnepélyes keretek között került sor a Nyugat-dunántúli Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás hulladékgazdálkodási beruházásának lezárására.
A rendezvényen beszédet mondott Illés Károly, a Társulási Tanács elnöke, Szombathely alpolgármestere, a projekt fontosságát és az elért eredményeket pedig Lakézi Gábor, PIU vezető ismertette.
A Nyugat-dunántúli Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás 2009-ben alakult meg azzal a céllal, hogy megújuljon Vas megye 127 településén a szelektív hulladékgyűjtés rendszere, továbbá hogy hatékonyabb együttműködést, érdekérvényesítést és megfelelő pénzeszközöket biztosítson a környezetvédelmi célok megvalósításához.
A Társulás a beruházás lezárulásával komoly eredményeket tud felmutatni, felépült a szombathelyi hulladékválogató mű és hulladékudvar, mely éves szinten 7.500 tonna hulladék válogatására alkalmas, valamint további 6 db hulladékudvar is megépült Bük, Körmend, Pankasz, Rábahídvég, Répcelak és Szentgotthárd, településeken. Lakézi Gábor, PIU vezető felhívta a figyelmet arra, hogy a beruházás során a városok lakótelepi övezeteiben és a falvak forgalmasabb pontjain hulladékgyűjtő szigetek létesültek, összesen 80 db, melyek segítségével a papír, a műanyag, illetve az üveg hulladék szelektálása válik megoldottá a lakosság számára.
Illés Károly, a Társulási Tanács elnöke beszédében kiemelte: „ A program megvalósítása során a lakossági szemléletformálás is kiemelkedő fontossággal bírt, a tárgyi és eszközbeli sikerek mellett az emberek gondolkodásában is szerettünk volna változást előidézni.” Ezt a célt szem előtt tartva került kiosztásra több mint 27 ezer házi komposztáló láda, mely hozzájárult a helyi lakosok számára a tudatos együttgondolkodás, a közös cselekvés és a fenntartható hulladékgazdálkodás gyakorlatának terjesztéséhez.
A projekt során, az Európai Uniós célkitűzésekkel összhangban kiemelt figyelmet kapott a legkisebbek bevonása is a hulladék-újrahasznosítás gyakorlatának elsajátításába. Szombathelyen, Körmenden, Répcelakon és Szentgotthárdon a gyermekek osztályfőnöki óra keretén belül, szellemi és gyakorlati feladatok által ismerkedhettek meg játékos formában a szelektív hulladékgyűjtés módszerével, a komposztálás folyamatával.
A Nyugat-dunántúli Hulladékgazdálkodási Program megvalósításához a támogatást és a pénzügyi forrást az Európai Unió és a Magyar Állam biztosította, lehetővé téve a Társulás és a térség számára a környezetvédelmi célok elérését, valamint a környezettudatosabb hulladékgazdálkodás gyakorlatának elterjedését.