Űrbéli szerves anyagok pottyantak a Földre
A Naprendszerrel egyidős Ryugu aszteroidáról származnak, de más érdekesség is van.
Az óriási érdeklődéssel várt kapszula kétféle talajmintát hozott a Földre: egy olyat, amely a Ryugu aszteroida felszínéről származik és egy másikat, amelyet az aszteroida felszíne alól vett. A kutatókat elsősorban ez utóbbiak érdeklik, mert ezeket nem érték az űrből érkező sugárzás és egyéb környezeti tényezők hatásai.
The capsule in the Australian outback.
— Australian Space Agency (@AusSpaceAgency) December 6, 2020
Magnificent images have been released from today's discovery and recovery of the #Hayabusa2 sample return capsule in the Woomera Prohibited Area, South Australia.
@JAXA_en @haya2e_jaxa. pic.twitter.com/2JaqxhMB7n
Congratulations to @JAXA_en on the safe re-entry and recovery of the #haybusa2 space capsule to the WPA. Defence is proud of our successful partnership with @JAXA_en and @AusSpaceAgency #DefenceScience #YourADF pic.twitter.com/r8GKpnpAeC
— Department of Defence (@DeptDefence) December 6, 2020
Josikava Makoto, a Hajabusza-2 misszió projektvezetője elmondta: a tudósokat elsősorban a talajmintában lévő szerves anyagok elemzése hozza lázba.
"A szerves anyagokból ered a Földön az élet, de még mindig nem tudjuk, honnan származnak. Reméljük, hogy a Hajabusza-2 által lehozott szerves anyagok részleteiből információt kapunk a Naprendszer eredetéről és arról, hogyan alakult ki az élet a Földön" - mondta Josikava.
Az értékes talajmintát szállító, mindössze 40 centiméter átmérőjű kapszula tűzgolyóvá vált, amikor belépett a Föld légkörébe, majd nagyjából 10 ezer méteres magasságban kinyílt egy ejtőernyő.
A kapszulát repülőgéppel Japánba szállítják, és majd csak ott fogják felnyitni, hogy elkezdjék a talajminták elemzését.
A Hajabusza-2 űrszonda a kapszula leválása után ismét távolodni kezdett a Földtől, hogy felvételeket készítsen a kapszuláról. Ezután útnak indul egy másik, a Földhöz közeledő, "1998KY26" aszteroidához, amelyet a tervek szerint tíz év múlva ér el. (Infostart)
If you weren't in Coober Pedy to see it, we're bringing it to you!
— Australian Space Agency (@AusSpaceAgency) December 5, 2020
Watch as the #Hayabusa2 capsule fireball crosses the sky headed for the Woomera Prohibited Area. Thanks to @JAXA_en for capturing this incredible #space moment. @haya2e_jaxa pic.twitter.com/L1cSA9Ep5z