h i r d e t é s

Üzenetet kaptak Orbánék: "Ha nem tetszik, el lehet menni"

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Üzenetet kaptak Orbánék: "Ha nem tetszik, el lehet menni"

2018. május 12. - 15:29

Az egyik legnagyobb holland lap interjút készített Manfred Weber német politikussal, az Európai Néppárt frakcióvezetőjével, aki erősen odamondogatott Orbánnak. 

Orbán Viktor miniszterelnök és Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője a Parlament Munkácsy-termében 2015. szeptember 11-én. - MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

A külföldi lapok a héten jellemzően egyszerre tudósítottak a Parlament megalakulásáról és az előtte folyó tiltakozásokról, az Orbánt ért kritikákról, Orbán “fenyegető teljhatalmáról”. - írja a Privátbankár

“Üzent Európa: Ha Orbán nem tiszteli az értékeinket, nincs helye köztünk” – írja a De Volkskrant interjújára hivatkozva a HVG Online. Az egyik legnagyobb holland lap interjút készített Manfred Weber német politikussal, az Európai Néppárt frakcióvezetőjével.

Weber az interjúban arról beszélt, “látja, hogy Orbán jelenlegi politikája azzal fenyeget, hogy átlépi a vörös vonalat, miközben az ő célkitűzése az, hogy az EU visszatérjen a valódi parlamenti demokráciához. Ezzel együtt pedig harcolnak az autokratikus tendenciák ellen, közte Orbán Viktor jobboldali nacionalizmusa ellen is”.

Az egyik kérdés szerint a Fidesz a néppárt tagja, de sokan csodálkoznak azon, miért tolerálják még ezt a tagságot. Weber szerint vannak olyan alapvető értékek, mint a jogállamiság, a joguralom, a szabad sajtó, a demokrácia, amit mindenkinek tiszteletben kell tartania.

Maradhatsz, vagy mehetsz

Szerinte Orbán a tűzzel játszik, amikor a civil szervezeteket és a CEU-t támadja, és ha a magyar kormányfő nem tartja be a szabályokat, nem lehet az Európai Néppárt tagja. “Ha betartod a szabályokat, maradhatsz, de ha nem, távozol” – írják.

A kerítés rendben van

Weber egyébként egyetért a magyar határkerítéssel, és jelenleg legalábbis a bevándorlást Európában fenyegetésként érzékeli. Orbánnal való vitái viszont egyre hangosabbak. “Nem szereti Orbánban, hogy sokszor úgy politizál, hogy erősen nekiront mindennek és mindenkinek a szavak szintjén, majd onnan szép csendben visszavonul” – írja a magyar híroldal.

Az állam én vagyok

Orbánnal egyébként a héten eskütétele és a parlament összeülése kapcsán rengeteget foglalkozott a külföldi sajtó, általában kritikusan vagy távolságtartóan. “Orbán – az állam én vagyok” – emelte ki az Rp-online.de. Mindjárt azután következett, hogy az idegen lakosságot ki akarja rekeszteni az országból. Majd többek között arról írtak, hogyan szilárdítaná meg a magyar elnök hatalmát a titkosszolgálatok központosításával és a kétharmados parlamenti többséggel.

Megvonhatják a pénzeket

A svájci Blick.ch egyszerre tudósított az új Parlament megalakulásáról és az előtte folyó tüntetésekről, azt is megemlítve, hogy számos híroldal tudósítóit kitiltották az épületből. Megírták, hogy Orbánt a demokrácia és a jogállamiság leépítésével vádolják, alkotmánymódosítással akarja ellehetetleníteni a menedékkérők befogadását és a civil szervezeteket.

A Sueddeutsche.de Orbán “fenyegető teljhatalmáról” írt “Fütty és ordítás” című cikkében. Sok minden mellett megemlítette, hogy Orbánt a 2021-2027-es időszakra folyósítandó EU-támogatások megvonása fenyegeti. Az Európai Bizottság dolgozik egy olyan mechanizmuson, amely a pénzek megvonását lehetővé teszi, ha egy ország nem tartja be a jogállamiság játékszabályait.

Most vagy soha

A Magyarország-szakértőnek tartott osztrák szocialista, Josef Weidenholzer ellenlépéseket sürgetett az “Orbán-kurzussal” szemben. A politikus a Magyarországról szóló legutóbbi európai parlamenti jelentés egyik szerzője. Szerinte Magyarország rendszeresen megsérti az EU alapértékeit, olyan pedig, hogy illiberális demokrácia, nem létezik – írta a Kurier.at.

Szerinte Orbán következő négy éves ciklusában csak rosszabbodni fog a helyzet, ezért most van itt az ideje az EU részéről lépéseket tenni.

privatbankar.hu